کارهای ممنوعه بعد از تاتو!

چه کارهایی به تاتو تازه ما آسیب می زند؟

تتو زدن یک تجربه ماندگار و لذت بخش است. انتخاب یک طرح مناسب برای تتو و همچنین انتخاب محل مناسب برای اجرای تتو ممکن است ماه ها به طول بینجامد زیرا تتو همیشه روی پوست ما باقی می ماند؛ مگر اینکه روش پاک کرددن تتو از روی پوست را انتخاب کنیم. پس چرا زمان، فکر و پول خود را صرف تاتویی کنیم که قرار است با انجام دادن برخی اشتباهات، از زیبایی و ماندگاری آن کم شود؟ در این مقاله به چند اشتباه که بعد از تاتو انجام می شود می پردازیم و علت و تاثیر آنها را نیز ذکر خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید!

کارهای ممنوعه بعد از تاتو

کارهای ممنوعه بعد از تاتو

 

راه های زیادی وجود دارد تا شما قبل از رفتن به یک جلسه تتو بدن، از رعایت بهداشت مرکز تتو، وسایل و تجهیزات تتوآرتیست و سلامت پوست خود اطمینان حاصل کنید. با این حال وقتی صحبت از مرحله بعد از تاتو می شود، معمولا مراقبت های مناسب برای داشتن یک تتو عالی فراموش می شود و این امر ممکن است سلامت تتو و پوست را به خطر بیندازد.

اگر از تاتو خود درست مراقبت نکنید، ماندگاری آن کاهش می یابد

اگر از تاتو خود درست مراقبت نکنید، ماندگاری آن کاهش می یابد

 

چه کارهایی بعد از تاتو خطرناک هستند؟

تماس با آب

قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید

تعریق شدید با ورزش سنگین

تماس و مالش طولانی مدت

استفاده از محصولات شیمیایی در منطقه تاتو شده

 

با رعایت این موارد، پوست سالم تری خواهید داشت

با رعایت این موارد، پوست و تاتو سالم تری خواهید داشت!

 

در حین اجرا

کدام مرکز تتو بهداشتی است؟

فارغ از این که انتخاب مرکز تتو و هنرمند مناسب از مهم ترین تصمیم های اجرای یک تتو عالی است، شما می توانید بهترین سالن های اجرای تتو که به سلامت پوست مراجعان اهمیت می دهند و نکات بهداشتی را رعایت می کنند را از طریق این نشانه ها بشناسید:

انتخاب تتوآرتیست مناسب مهم ترین گزینه است!

انتخاب تتوآرتیست مناسب مهم ترین گزینه است!

 

رعایت بهداشت فردی:

تتوآرتیست مناسب فردی است که پیش از هر چیزی، بهداشت خود را رعایت می کند. برای مثال، دستهایش را قبل از اجرا با استفاده از صابون و یا مواد ضد باکتری بشوید، دستکش به دست کند و اغلب از ماسک جراحی استفاده کند.

 

شستن دست ها از مهم ترین نکات است.

شستن دست ها از مهم ترین نکات است.

 

شستشوی موضع:

در یک مرکز تاتو بدن مناسب، ناحیه ای که قصد دارید تاتو بزنید را با صابون و یا محلول ضدعفونی کننده شستشو می دهند تا میکروب ها از بین بروند و در صورت لزوم از شما می خواهند که آن ناحیه را اصلاح کنید.

 

استریل:

محل تاتو شما در این مکان ها استریل می شود و از محلول های ژل مانند ضدعفونی کننده بر روی محل استفاده می شود.

 

تجهیزات مناسب:

تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مرکز تاتو باید کاملا استریل شده، تمیز و برخی از قطعات شخصی باید کاملا منحصر به فرد و حتی یکبار مصرف باشند. همچنین جوهر استفاده شده باید ارگانیک و غیرسمی باشد.

 

با اطمینان از رعایت موارد بالا، مطمئن می شوید که مرحله اجرا برای شما بصورت صحیح و بهداشتی پیش رفته است. این موضوع به خودی خود تاثیر زیادی در بهبود تاتو و ماندگاری آن دارد.

 

لایه های پوست

پوست از سه لایه تشکیل شده است.

اپیدرم: لایه بیرونی

درم: درست در زیر اپیدرم

هیپودرم: لایه های زیرین پوست

 

اپیدرم از پیج زیرلایه تشکیل شده است که سوزن خالکوبی باید از آن عبور کند تا به بافت درم برسد. فارغ از رنگ های مختلف تاتو، هنگامی که رنگدانه های جوهر از طریق این لایه‌ها وارد می شود، سیستم ایمنی سیگنال می دهد تا بدن با ماده ناشناخته مبارزه کند. بنابراین مقداری از جوهر توسط سیستم ایمنی برداشته می شود و هیچ آسیبی به فرد نمی رسد. سلول های جوهر که توسط بدن تخریب نشده باقی مانده اند به طور دائم در پوست قرار می گیرند.

 

پنج کاری که بعد از تاتو نباید انجام دهید.

مراقبت دقیق از تتو جدید بسیار حیاتی است. این موضوع عمر تاتو شما را زیاد می کند و ظاهر آن را تازه نگه می دارد. اگر از این عوامل اجتناب کنید، گام های بلندی در جهت اطمینان از بهترین کیفیت تتو خود برداشته اید.

مراقبت های تتو

مراقبت های تتو

 

از اشعه ها دور بمانید.

اشعه های ماوراء بنفش یا اشعه UVA  عمیقا به لایه های پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد چین و چروک و پیری زودرس می شود. قرار گرفتن مداوم در معرض این اشعه باعث فرسودگی جوهر تتو می شود و موجب می شود گلبول های سفید خون آن را از بین ببرند. نتیجه این است که تاتو شما در طول زمان محو می شود و یا رنگ آن تغییر کند.

تاتو را از اشعه خورشید دور نگه دارید!

تاتو را از اشعه خورشید دور نگه دارید!

 

تتو خود را خشک نگه دارید.

به احتمال زیاد تتوآرتیست شما هم این را به شما می گوید که تاتو تازه خود را در آب فرو نبرید. عموما توصیه می شود که قبل از حمام کردن، ۲۴ ساعت صبر کنید. با این حال آنچه که بهترین نتیجه را برای شما دارد این است که بعد از تاتو زدن، حداقل تا ۳ الی ۴ هفته از فرو بردن قسمت تتو شده در آب خودداری کنید تا کاملا بهبود یابد. در صورت ضرورت دوش های کوتاه در حد ۵ دقیقه اکتفا کنید. هنگام دوش گرفتن اصلا از آب داغ استفاده نکنید و قطرات شدید آب را مستقیما بر روی آن نریزید. در کل در دوره بهبود تاتو، با آن ملایم رفتار کنید.

تاتو را از رطوبت بیش از حد دور نگهدارید!

تاتو را از رطوبت بیش از حد دور نگهدارید!

 

تعریق را متوقف کنید

سعی کنید از ورزش های سنگین که می تواند منجر به فعالیت بیش از حد شود اجتناب کنید. این به نوبه خود منجر به تعریق می شود. تعریق شدید با خالکوبی جدید بطور جدی توصیه نمی شود زیرا رطوبت مداوم و بیش از حد روی تاتو می تواند درمان را متوقف کرده و رشد باکتری ها را افزایش دهد.

ورزش سنگین بعد از تاتو ممنوع!

ورزش سنگین بعد از تاتو ممنوع!

 

دست نزنید!

مانند تمام زخم های سطحی، تاتو باید به حال خود گذاشته شود. به نوعی باید گفت که این یک زخم باز است. اقداماتی مانند خاراندن، کندن تاتو و یا مالیدن بیش از حد باعث توقف روند بهبودی و احتمالا ایجاد عفونت در ناحیه می شود. سعی کنید بعد از تاتو زدن از پوشیدن لباسهایی با مواد ساینده و زبر خودداری کنید. همچنین پوشیدن لباسهای تنگ در این دوره و اطلاح ناحیه تاتو شده ممنوع است. اجازه بدهید تاتو شما تنفس کند و به مرور بهبود یابد.

 

مواد تند و معطر را کنار بگذارید!

در دوره بعد از تاتو از محصولات  تند و معطر قوی مانند عطر اجتناب کنید. زیرا این گونه مواد، تتو تازه را تحریک می کنند. همچنین بهتر است از موادی که از لحاظ علمی و بهداشتی مورد تایید قرار نگرفته اندو استاندارد نیستند خودداری کنید. برای افزایش رطوبت پوستتان یک محصول ارگانیک را انتخاب کنید که  به پوست شما اجازه تنفس میدهند و سوزش و خشکی پوست را به حداقل می رساند. دقت کنید که به اندزاه مناسب و کم از لوسیون استفاده کنید؛ تا حدی که به پوست شما کمی درخشندگی بدهد. زیرا استفاده زیاد از لوسیون، ناحیه تاتو شده را خفه می کند و بهبود را به تاخیر می اندازد.

استفاده از مواد معطر توصیه نمی شود.

استفاده از مواد معطر توصیه نمی شود.

 

 

 

 

2 پاسخ
 1. زیزی گفته:

  سلام پس چجوری ورزشکارا مثل فوتبالیست ها تتو میزنن اگه ورزش سنگین نباید انجام بشه.

  پاسخ
  • شیما گفته:

   اینا مراقبت های بعد از تتو کردن هستن تا چند روز. بعدش دیگه اوکی میشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *