آموزش روش های پاک کردن تاتو

لیزر تاتو یکی از روش های موثر و اصولی پاک کردن تاتو

طبق نظزسنجی که در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به عمل آمد، در بین ۷ نفر ۱ نفر (۱۴%) از داشتن تاتو پشیمان شده است. در آمریکا ۲۱ درصد مردم تاتو دارند و این نظرسنجی اشاره ای به دلیل پشیمانی آن ها نداشت. اما نظرسنجی که چهار سال قبل از آن یعنی در سال ۲۰۰۸ به عمل آمد دلیل مردم از پشیمان شدنشان را بازگو می کرد. ۲۰ درصد دلیل خود را جوان بودن بیان کردند، ۱۹ درصد می گفتند برای کل عمر با من است و ۱۸ درصد طرح آن را دوست نداشتند. همچنین ۱۹ درصد از انگلیسی ها و ۱۱ درصد از ایتالیایی ها از تاتو زدن خود پشیمان هستند. آنجلینا جولی ، اوا لانگوریا ، مارک آنتونی و دنیز ریچاردز برخی از افراد مشهور هستند که اسم نامزد، دوست پسر و یا شوهر را خود را تاتو زده بودند اما بعد از پایان رابطه آن را پاک کرده اند (برای آشنایی با تاتو سلبریتی ها می توانید اینجا کلیک کنید). لیزر کردن تاتو یکی از روش های مفید برای پاک کردن تاتو است. انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۳ بازار لیزر تاتو سالانه ۱۲٫۷% رشد داشته باشد.

 

 

لیزر تاتو

لیزر تاتو بدن

لیزر تاتو بدن

همانطور که در بخش انواع روش های پاک کردن تاتو گفته شد، پاک کردن تاتو توسط لیزر بهترین و اصولی ترین شیوه برای پاک کردن تاتو میباشد، که البته باید به یکسری موارد توجه کرد.
یکی از موارد مهم در پاک کردن تاتو توسط لیزر مراجعه به پزشک متخصص و دارای دستگاه مناسب و مخصوص پاک کردن تاتو است، چرا که میدانید اشخاص مختلفی که تخصص لازم برای انجام این کار را ندارند و دارای هیچ گونه مدرک و یا تائیدیه نمی باشند به صورت زیر زمینی و غیر مجاز به انجام لیزر میپردازند که عوارض ناشی از آن دامن گیر فرد بیمار و مراجعه کننده می شود، آن هم فقط به دلیل سود جویی و درآمد مناسب این شغل.

نکته مهم بعدی در پاک کردن تاتو توسط لیزر این است که این کار در یک جلسه انجام نمیشود و بسته به عمق تاتو، رنگ تاتو، رنگ پوست، قدرت دستگاه لیزر، مدتی که از انجام تاتو میگذرد یا عمر تاتو و غیره به تعداد جلسات مختلفی تقسیم میشود.
بعضی از افراد غیر متخصص و حتی در کمال نا باوری برخی از افراد متخصص برای جذب مشتری بیشتر و کسب درآمد بیشتر ادعای پاک کردن تاتو توسط لیزر در یک جلسه میکنند که به شدت توصیه میشود از این کار پرهیز کنید، چون پاک کردن تاتو در یک جلسه غیر اصولی میباشد و عوارض ناشی از آن جبران ناپذیر است.

 

 

نحوه عملکرد لیزر بر روی تاتو

در واقع وقتی شما تاتو میزنید رنگ تاتو توسط سوزن به لایه میانی پوست (قسمت زنده پوست و یا همان درم) راه پیدا میکند، این قسمت از پوست شامل اعصاب، رگ های خونی، فیبر های کلاژن، غدد و غیره است.
پس از انجام تاتو سیستم دفاعی بدن به حالت هشدار میرود و باعث میشود ماکروفاژ ها که در واقع ذرات رنگ تاتو را می بلعند به محل تاتو هجوم آورند.
اما این ذرات به قدری بزرگ هستند که ماکروفاژها نمیتوانند آنها را ببلعند.

با ایجاد طول متغیر امواج لیزر و بمباران پرتو های لیزر این ذرات رنگ شکسته میشوند و به ذرات کوچکتری تقسیم میشوند تا ماکروفاژها بتوانند ذرات رنگ را ببلعند و دفع شوند.

در گیف زیر روند لیزر و پاکسازی رنگ تاتو توسط ماکروفاژ ها رو مشاهده میکنید.

پاک کردن تاتو توسط لیزر

پاک کردن تاتو توسط لیزر

 

 

چند جلسه لیزر نیاز است تا تاتو کامل پاک شود؟؟

تعداد جلسات لیزر تاتو بدن

تعداد جلسات لیزر تاتو بدن

برداشتن کامل تاتو با لیزر نیاز به جلسات متعدد دارد که معمولا در هفت هفته انجام می شود و بیشتر از این مدت عوارض جانبی را افزایش می دهد. گزارش ها حاکی از این است که جلسات بیشتر از چهار هفته زخم و ناراحتی ایجاد می کنند. تعداد جلسات فاصله بین درمان ها به عوامل متعددی از جمله ناحیه ای که تاتو زده شده، رنگ پوست و اثر بخشی سیستم دفاعی بدن بستگی دارد. این که شما برای پاک کردن تاتوی خود به چند جلسه لیزر نیاز دارید بستگی به یک سری عوامل دارد:

زمانی که از انجام تاتو می گذرد

همانطور که میدانید تاتوی شما به مرور و به خاطر یکسری از عوامل کمرنگ میشود که هرچه مدت بیشتری از انجام تاتوی شما گذشته باشد تاتوی شما راحت تر پاک میشود.
اشعه ماورا بنفش خورشید باعث میشود که تاتوی شما به مرور کمرنگ شود.
خودِ بدن شما نیز به مرور ذرات تاتوی زیر پوست را تجزیه میکند تا توسط ماکروفاژ های سیستم ایمنی از بین بروند.

نوع رنگ و رنگبندی

جالب است بدانید رنگ های تقلبی و بدون استاندارد به سختی توسط لیزر پاک میشوند، و هر رنگی بسته به ساختار و غلظتش واکنش متفاوتی به لیزر نشان میدهد. اگر رنگ دارای مقدار زیادی دی اکسید تیتانیوم باشد اشعه لیزر را به خارج از پوست هدایت می کند و به قطعات کوچک تبدیل نمی شود.
همچنین رنگبندی تاتوی شما در واکنش به لیزر بسیار مهم است رنگ مشکی و رنگ های تیره به راحتی پاک میشود اما رنگ های روشن مثل سبز و آبی روشن خیلی سخت تر پاک میشوند. زیرا این رنگ ها دارای طیف های جذبی هستند که خارج از طیف های انتشار لیزر است.

هر طول موج لیزر برای یک رنگ به خصوص استفاده می شود. پس اگر یک تاتو رنگی زده باشید باید از چند طول موج لیزر برای پاک کردن تاتو شما استفاده شود.

رنگ پوست

رنگ پوست روشن راحت تر پرتوی لیزر را از خود عبور میدهد اما رنگ پوست تیره به تعداد جلسات بیشتری برای پاک کردن تاتو نیاز دارد.

عمق تاتو

تاتو هایی که عمق بیشتری دارند حجم بیشتری از رنگ را دارا میباشند که رنگ بیشتر یعنی تعداد جلسات لیزر بیشتر.

عوامل تحت کنترل فرد

تغذیه، استرس، خواب، ورزش و سطح مایعات

دستگاه لیزر

یکی از نکات مهم پاک کردن تاتو توسط لیزر دستگاه لیزر است که حتما باید مخصوص همین امر باشد.
سه نوع دستگاه مخصوص این کار است که هر سه از تکنیک کیوسوئیچینگ استفاده میکنند:

  1. کیوسوئیچینگ روبی
  2. کیوسوئیچینگ الکساندرایت
  3. کیوسوئیچینگ ان دی یاگ که بهترین و جدیدترین نوع آن است

طبق گفته موسسه بهداشت ملی آمریکا به ندرت آسیب دیدگی از دستگاه های کیو سوییچ (Q-switch) گزارش می شود.

 

 

تاریخچه دستگاه های لیزر تاتو

تکامل دستگاه های لیزر تاتو

دستگاه های لیزر تاتو

در اواخر دهه ۱۹۶۰ تاثیر لیزرهایی با پالس کوتاه بر روی خالکوبی توسط لئون گلدمن و دیگران گزارش شد. در سال ۱۹۷۹ لیزر آرگون برای پاک کردن تاتو امتحان شد که با موفقیت محدود همراه بود. پس از آن لیزر دی اکسید کربن در سال ۱۹۷۸ نیز آزمایش شد اما جای لیزر را زخم می کرد.

در اوایل دهه ۱۹۸۰ یک مطالعات بالینی در واحد سوختگی و جراحی پلاستیک بیمارستان Canniesburn گلاسکو اسکاتلند آغاز شد تا اثرات انرژی لیزر Q-switched ruby را روی تاتو های مشکی و یا آبی نشان دهد. این آزمایش موفقیت آمیز بود. پس از آن در رنگ های دیگر نیز به کار رفت و تقریبا همان نتیجه را داشت. همچنین تحقیقاتی که در دانشگاه استرکلاید گلاسکو صورت گرفت نشان داد که این نوع از لیزر باعث جهش زایی قابل ردیابی در بافت ها نمی شود. این بدان معنی بود که لیزر تاتو با این روش یک درمان بی خطر است.

طولی نکشید که در اواخر دهه ۱۹۸۰ دستگاه های لیزرهای کیوسوییچ (Q-switched) توسط شرکت Derma-lase به بازار عرضه شد و یک مقاله از یک گروه در بیمارستان عمومی ماساچوست در سال ۱۹۹۰ در مورد این موضوع منتشر شد.

لیزر کیوسوییچ نور مادون قرمز با یک طیف مشخص تولید می کند که یک رنگ خاص در پوست را نشانه می رود و همین موضوع باعث تبدیل شدن ذرات درشت رنگدانه به ذرات ریز می شود. دمای ذرات رنگدانه با جذب کردن اشعه لیزر به هزاران درجه افزایش می یابد و تبدیل به یک موج شوک می شود. این موج شک در طول بافت محلی انتقال پیدا می کند و باعث شکسته شدن بافت های شکننده می شود اما از آن جایی که این موج فقط بافت را به لرزش در می آورد باعث تخریب آن نمی شود.

لیزر کردن هر محل باید در مدت بسیار کم انجام شود تا فقط دمای رنگدانه را افزایش دهد. در غیر اینصورت با افزایش دمای بافت اطراف رنگدانه، پوست در محل لیزر می سوزد. همچنین باید توجه داشت که پالس لیزر به حد کافی انرژی داشته باشد تا باعث شکسته شدن رنگدانه شود.

یک روش جدید در سال ۲۰۱۱ که از بیمارستان عمومی ماساچوست گزارش شده حاکی بر آن است که لیزر با استفاده از CO2 تجزیه شده یا Ebium توانایی پاک کردن رنگ های سفید و زرد را دارا می باشد. این روش می تواند به صورت ترکیبی از روش کیوسوییچ نیز انجام شود.

 

 

نحوه عملکرد دستگاه لیزر کیوسوییچ Q-switched برای رنگ های متفاوت

چه رنگ های تاتویی برای پاک کردن با لیزر آسان تر هستند؟

لیزر کردن رنگ های متفاوت

همان طور که از قبل گفته شد برای هر رنگ تاتو متفاوت باید یک طول موج لیزر مختص به آن در نظر گرفته شود:

فرکانس مضاعف کیوسوییچ ۵۳۲:Nd:YAG نانومتر: این لیزر که از کریستال لیزری یاگ (YAG) تولید می شود به رنگ سبز است و توسط رنگدانه های قرمز، زرد و نارنجی جذب می شود. اما در درجه اول برای رنگ های قرمز و نارنجی تاتو کاربرد دارد. این طول موج که توسط ملانین (لایه ای که بالای رنگدانه ها قرار میگیرد و تن رنگ پوست شما را مشخص می کند) نیز جذب می شود ممکن است منجر به پورپورا (جمع شدن خون در بافت)، خونریزی کوچک و یا سفید شدن پوست شود.

کیوسوییچ Ruby 694 نانومتر: لیزر روبی که رنگ قرمز تولید می کند توسط رنگدانه های سبز و تیره جذب می شود. این طول موج به شدت توسط ملانین جذب می گردد و ممکن است عوارضی از جمله تغییر رنگدانه را به همراه داشته باشد. اما بهترین طول موج برای رنگدانه های آبی به حساب می آید.

کیوسوییچ Alexandrite: 755 نانومتر: این لیزر که با استفاده از سنگ الکساندریت انجام می شود بسیار شبیه به روش روبی است زیرا رنگ آن قرمز است و برای رنگ های سبز و تیره بسیار کاربردی می باشد. اما برای رنگدانه های مشکی و آبی کارایی متوسطی دارد. این طول موج توسط ملانین به مقدار کمتری جذب می شود و امکان تغییر رنگدانه در آن کمتر است. این لیزر به هیچ وجه روی رنگ های قرمز، زرد، نارنجی، قهوه ای و … تاثیر نمی گذارد.

کیوسوییچ Nd:YAG: 1064 نانومتر: این لیزر نزدیک به مادون قرمز است (برای انسان قابل رویت نیست) و توسط ملانین بسیار کم جذب می شود. این طول موج که برای پوست های تیره بسیار مناسب است توسط رنگدانه های تیره و مشکی جذب می گردد.

ماژول های رنگی: لیزر همان نور است با این تفاوت که توسط ماژول لیزر (Laser Module) به پرتوهای موازی بسیار باریک با طول موج مشخص تبدیل می‌شوند. انرژی الکتریکی در ماژول لیزر Laser به انرژی نورانی تبدیل می گردد. در لیزر تاتو بدن ماژول هایی وجود دارند که ۵۳۲ را به ۶۵۰ و یا ۵۸۵ تبدیل می کنند و به سیستم لیزر اجازه می دهد تا موثرتر و برای پاک کردن چند رنگ به کار رود. اما این پرتو ها نمی توانند همه رنگ های گفته شده در روش های قبلی را پاک کنند.

 

 

اشتباهات رایج

اگر چه بهترین و ایمن ترین روش برای پاک کردن تاتو لیزر آن است اما باید بدانید که در میان مردم تصورات اشتباهی وجود دارد. از جمله این اشتباهات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انجام لیزر در هر مکانی ایمن است!

این مراکز همه جا وجود دارند و می توانند این کار را برای شما انجام دهند اما اطمینان حاصل کنید که این کار توسط پزشک متخصص پوست انجام شود. رابرت آنولیک متخصص پوست و مو می گوید “متخصصین پوست به درستی تشخیص می دهند، دنبال عارضه می گردند و می دانند چه کسی را درمان نکنند.” با پاک کردن تاتو تسط لیزر ممکن است خونریزی، عفونت و یا جای زخم داشته باشید که همه این ها قابل درمان است اما فقط تحت مراقبت های یک پزشک متخصص.

برای تاتو های بد، لیزر کردن یک راه حل ساده، قابل اعتماد و سریع است!

شریف ابراهیم استادیار بزرگ در زمینه پوست در دانشگاه راچستر نیویورک می گوید “تصور عامیانه غلط در مورد لیزر این است که فکر کنیم یک پاک کن است.” و در ادامه توضیح می دهد که این یک روند است. گاهی اوقات پاک کردن یک تاتو یک تا دو سال طول می کشد، با این که درمان هر ۶، ۸ و یا ۱۲ هفته یک بار انجام می شود. ابراهیم همچنین اضاف می کند که لیزر سطح پوست را می شکافد و باعث خونریزی و تورم می شود. پس این امر غادی است که پس از درمان درد داشته باشید.

پاک کردن تاتو توسط لیزر دردناک نیست.

لیزر کردن یک درمان دردناک است اما دلیل نداشتن درد در هنگام لیزر کردن این است که پزشکان برای تاتو های کوچک مقداری بی حسی بر روی آن می زنند و برای تاتو های بزرگ لیدوکائین تزریق می کنند. اینگونه نیست که تتو های کوچک تر درد کمتری داشته باشند چرا که دستگاه لیزر بر اساس نوع رنگ زیر پوست شما تنظیم می شود نه اندازه آن. اما تاتو های بزرگ تر به دلیل انجام پروسه زمان بر درد بیشتری را به شما تحمیل می کنند.

لیزر کردن تاتو برای همه افراد بی خطر است.

سوزان برد متخصص پوست و عضو کالج جراحان آمریکایی Mohs می گوید “هر چه تن رنگی پوست شما تیره تر باشد درمان با لیزر سخت تر می شود.” وقتی رنگ پوست تیره باشد ملانین زیر پوست بیشتر است. ملانین ماده ای است که بالای رنگ تاتو قرار می گیرد. لیزر رنگدانه های تاتو را هدف می گیرد اما ممکن است در این مسیر به ملانین ها اثابت کند پس هر چه رنگ پوست تیره باشد احتمال برخورد لیزر با ملانین ها بیشتر است.

همه خالکوبی ها به راحتی قابل پاک کردن هستند!

دکتر ابراهیم می گوید “رنگ مشکی به راحتی پاک می شود، رنگ های متمایل به آبی و سبز کمی سخت تر پاک می شوند و پاک کردن رنگ های زرد، سفید و بنفش به طور کامل تقریبا غیر ممکن است.” همچنینم به گفته دکتر برد طول موج های مختلف لیزر رنگ های متفاوتی را هدف می گیرند. به همین دلیل برای از بین بردن تاتو های رنگی به درستی، تعداد دفعات لیزر بیشتر می شود و این یک دیلی دیگر است که شما را مجبور می کند تا پیش یک متخصص پوست بروید. دکتر آنولیک اضافه می کند که اگر روند لیزر کردن تاتو به خوبی پیش برود شما باید شاهد پاک شدن ۹۰ درصدی تاتو باشید. شما نمی توانید مطمئن باشید که تاتو ۱۰۰ درصد از بین می رود. این بستگی به نوع رنگ و تاتوآرتیست شما دارد. معمولا تاتو آرتیست های حرفه ای تمایل دارند رنگ بیشتری را در عمق بیشتری از لایه درم پوست شما تزریق کنند. دکتر ابراهیم می گوید “اگر تاتو شما قدیمی و زیر پوستتان پخش شما باشد کار لیزر را راحت تر می کند.

در کل باید اضاف نمود که پاک کردن تاتو توسط لیزر نیز معایبی دارد. دکتر برد می گوید “شکسته شدن رنگدانه ها و وارد شدن آن ها به غدد لنفاوی باعث یک واکنش سیستمیک می شود.” ممکن است لیزر کردن تاتو فرد را در موجهه با آنافیلاکسی قرار دهد که زندگی او را تهدید می کند. برای افراد مبتلا به آلرژی توصیه می شود از راهکارهای دیگری استفاده کنند که می توانید آن ها را در مطلب روش های پاک کردن تاتو بخوانید.

 

 

کاهش درد در انجام لیزر تاتو

همان طور که گفته شد انجام پروسه لیزر درمانی همراه با درد است. وقتی توسط دستگاه، اشعه به پوست تابانده می شود یک چیلر/کولر محل بر خورد پرتو را خنک می کند تا از سوزش ایجاد شده توسط سوختگی جلوگیری شود.

علاوه بر آن بی حسی های موضعی مختلفی استفاده می شود تا درد را کاهش دهد.

 

 

امیدوارم کلیات این بخش کاربردی و روان بوده باشه و نهایت استفاده را بکنید.

میتونید مطالب بیشتر مرتبط با تاتو را در صفحه مقالات تاتو مطالعه کنید.

با تشکر از همراهیتون

منابع:

www.self.com

en.wikipedia.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *