تاتو

تتوهای کوچک و مفهومی (قسمت اول)

هشت تاتوی کوچک که معنایی فوق‌العاده دارند.

 

وبسایت اینکینگ | زیبایی تتوها این است که صرف نظر از اندازه یا میزان سادگی شان، هنوز هم می‌توانند عمق و معنای زیادی داشته باشند. درست است که هدف تاتو بدن زیبایی و آراستن پوست است، اما بسیاری از تاتوهای ساده و جذاب وچود دارند که قادر به به انتقال بزرگ ترین و عمیق ترین پیام‌ها هستند. برای انتقال یک پیام عمیق لازم نیست یک تتو بزرگ یا پیچیده داشته باشید! کافی‌ست یک تتو حتی از میان تتوهای کوچک و مفهومی مناسب انتخاب کنید که در همان اندازه کوچکش بتواند معنای مورد نظر شما را منتقل کند.

 

تاتو مفهومی کوچک

تاتو مفهومی کوچک

 

با محبوبیت سبک مینیمالیسم در  حوزه هنر و تتو، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند یک تتو کوچک داشته باشند و بدن خود را با طرح‌های کوچک ولی پرمعنا تزیین کنند. یک نقل قول خوب برای نشان دادن این موضوع را می توان از نویسنده و شاعر بزرگ، چارلز بوکوفسکی خواند: ” یک روشنفکر، یک چیز ساده را به روشی پیچیده می‌گوید. یک هنرمند یک چیز پیچیده را به روشی ساده می‌گوید.”

 

تتو ساده و مینیمال روی پا

تتو ساده و مینیمال روی پا

 

فارغ از هدفی که برای زدن تتو دارید، هیچ محدودیتی برای انتخاب نماد وجود ندارد؛ حتی با کوچکترین طرح‌ها و کمترین ضخامت‌ها. علاوه بر آن، گاهی شما قصد دارید تعداد تتوهای بیشتری با موضوعات و سبک‌های مختلف بر روی پوست خود داشته باشید و تتوهای کوچک و مفهومی به شما این امکان را می‌دهند که در منطقه پوستی کوچک تری، تعداد تتوی بیشتری داشته باشید!

 

تاتو بدن کوچک روی بازو

تاتو بدن کوچک روی بازو

با ما همراه باشید تا با هشت مورد از تتوهای کوچک و مفهومی آشنا شویم:

سه نقطه

این طرح یک انتخاب محبوب برای یک خالکوبی کوچک و در عین حال معنی دار است. سه نقطه از لحاظ فنی در حوزه نوشتاری و دستوری برای بیان کامل نبودن جمله استفاده می‌شود. بسیاری از افراد از این علامت کتبی برای نشان دادن مفهوم تداوم، سفری ناتمام و یا تغییر ایده یا اندیشه استفاده کرده اند.

 

تاتو سه نقظه

تاتو سه نقطه

 

برخی دیگر از افراد این علامت را به معنای عمیق تری ربط می‌دهند. چرا که عدد سه در بسیاری از ادیان و سیستم‌های اعتقادی یک عدد مقدس تلقی می‌شود. در محافل معنوی و الهی، عدد ۳ و نمایش‌های مرتبط به آن به نمادهای عمیقی اشاره دارند. مفاهیمی همچون “زمان، جهان، انسان” و یا “آسمان، آب، خشکی” و حتی “آغاز، وسط، پایان” . در سیستم‌های اعتقادی مسیحی این عدد سه و به دنبال آن تتو سه نقطه می‌تواند به مفهوم “پدر، پسر و روح القدس” اشاره داشته باشد.

 

تتو سه نقظه

تتو سه نقظه

 

دقت داشته باشید که اگر این سه نقطه به شکل دیگری به جز شکل خطی قرار گیرند، ممکن است معنای متفاوت و چه بسا برعکس داشته باشند. بطور مثال اگر این سه نقطه بصورت مثلثی کنار یکدیگر قرار داشته باشند، معمولا با زندان و جنایت همراه است و در اسپانیا به معنای “زندگی دیوانه وار من” برداشت می‌شود.

 

تاتو اونالوم (UNALOME)

این طرح تتو نشان دهنده مسیر صعود انسان از پستی و بلندی‌های زندگی به سمت بهترین نسخه از خود معنوی اش است و به این اشاره دارد که ما در این زندگی متحمل سختی‌های زیادی می‌شویم اما در نهایت به وسیله همان سختی‌ها رشد داده شده و درونمان زیبا خواهد شد.

 

تاتو اونالوم

تاتو اونالوم

 

مارپیچ‌های زیگزاگ نشان دهنده سرگردانی ما در زندگی و تجربیاتی است که در زندگی دنیا تحمل می‌شویم. در حالیکه مسیر کستقیم به سمت بالا به معنای رسیدن به روشنگری است.

 

تاتو اونالوم

تتو اونالوم

 

برای آشنایی بیشتر با این نماد به اینجا مراجعه کنید!

 

اُم یا اُهم (om)

یکی دیگر از انواع تتوهای کوچک و مفهومی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، مستقیما با ایمان بودایی و هندو مرتبط است و اُم نام دارد. در واقع اُم یک نوع آواز مقدس است که در بیشتر متون هندوئیسم وجود دارد و در ابتدا و انتهای مانترا یا دعاهای مخصوص این عقاید به زبان آورده می‌شود. برخی می‌گویند: “اُم صدای جهان و یا مجموعه همه صداهاست.”

 

تاتو اهم

تاتو اهم

 

این علامت به سه گانه های قابل توجها اشاره دارد: زمین، آسمان و جو، سه خدای برجسته هندوئیسم و سه آموزه مهم آنها یعنی گذشته، حال و آینده.

 

تتو اُم

تتو اُم

 

 

طرح G>^V

این تتو مینیمالیستی مسیحی به سادگی به معنی این است: ” خدا از پستی و بلندی بزرگ تر است.”

 

تاتو خدا بزرگتر از پستی و بلندی ست

تاتو خدا بزرگتر از پستی و بلندی ست

 

این تاتو بدن پرمعنا و در عین حال ساده به عنوان یک یادآور قدرتمند برای هر انسان یکتا پرست عمل می کند و توانایی خداوند را در گذراندن آنها از هر قله و هر دره ای است!

 

تاتو خدا بزرگتر از پستی و بلندی ست

 

موج

تتوهای موج دارای معنای بسیار خوبی هستند زیرا یکی از قوی ترین نیروهای طبیعی زمین را نشان می‌دهند. امواج همچنین دارای سطح خاصی از دوگانگی هستند؛ زیرا هم افراد را می‌بلعند و هم آنها را به مقصد خود می‌رسانند. این نماد می‌تواند یادآور شمشیر دو لبه زندگی باشد.

 

تتو بدن موج

تتو بدن موج

 

علامت موج برای برخی از افراد می‌تواند یک نماد خاص مرتبط با آب باشد؛ مثل کسی که شغلش غریق نجاتی است و یا فردی که می‌خواهد همراهی با جریان زندگی را به یاد آورد و نگرانی را کنار بگذارد.

 

تتو بدن موج

 

نقطه ویرگول

نقط ویرگول یا سمیکالن یک علاکت نوشتاری است که برای وادار کردن خواننده ی یک متن به مکث در جمله استفاده می‌شود. و نکته مهم این علامت اینجاست که نشان می‌دهد بیانیه دیگری در ادامه خواهد آمد و علاوه بر آن اهمیت جمله بعد را نشان می‌دهد. منظور از این علامت در دسته تتوهای کوچک و مفهومی، حرکت رو به جلو در زندگی است. به عبارتی این علامت می‌گوید: ” داستان من هنوز تمام نشده و به پایان نرسیده است؛ گرچه ممکن است متوقف شده باشم اما موقتی است.”

 

سمیکالن

سمیکالن

 

امی بلوئل بنیانگذار سازمان پیشگیری از خودکشی درمورد برنامه semicolon project  از این علامت و معنی عمیقش در مورد ادامه دادن گفته است: “این نماد بیانگر است است که زندگی بهتر می شود و اگر می‌توانید کوچکترین راهی برای ادامه پیدا کنید، ادامه دهید!”

 

 

سمیکالن تتو بدن

سمیکالن تتو بدن

 

بسیاری از افراد این نماد را از بین تتوهای کوچک و مفهومی انتخاب کرده اند تا به آنها یادآوری کند که زندگی ادامه دارد. سفرها تغییر می‌کنند و آینده غیرقابل پیش‌بینی است. همچنین تاتو بدن نقطه ویرگول یک انتخاب عالی برای بازماندگان حوادث و کسانی ست که بر مبارزات بزرگ زندگی غلبه کرده اند.

 

تاتو بدن نقطه ویرگول

تاتو بدن نقطه ویرگول

 

تریکواترا triquetra

این طرح که همچنین به عنوان گره تثلیث معروف است، نمادی سلتی و نوردریک با ریشه‌های بت پرستی است. این تاتو بدن نماد اتصال دریا، زمین و آسمان است و برخی از مسیحیان آن را پدر، پسر و روح القدس معنا می کنند.

 

تاتو تریکوئترا

تاتو تریکوئترا

 

این تاتو به علاوه برای نشان دادن مفهوم زندگی ابدی و وحدت همه انسان ها و جهان مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

 

تریکواترا

این طرح از برخورد سه دایره و قسمت های مشترک آنها تشکیل شده است

 

لنگر

تتو لنگر هرچند از نظر طراحی ساده است، اما نماد انواع پیام‌های نشاط آور است. معنای این تاتو بدن را می‌توان به عنوان نمادی از امید، یادآوری برای ثبات یا ثابت ماندن در طول آشفتگی‌های زندگی در نظر گرفت.

 

تاتو لنگر

تاتو لنگر

 

این تاتوهای کوچک و مفهومی همچنین می‌توانند تمایل افراد را برای نمایش دادن مفاهیم امنیت، شانس و ثابت قدمی نشان دهند. شکل خمیده در پایین لنگر نماد انرژی زنانه است و میله عمودی نماد نیروهای مردانه است. ترکیب این دو طرح باعث ایجاد تعادل در جهان و در انسان‌ها می‌شود که این مفهوم در فرهنگ آسیایی به عنوان یین و یانگ شناخته می‌شود.

 

تاتو مینیمال لنگر

تاتو مینیمال لنگر

 

 

برای آشنایی با نحوه برگزاری دوره های آموزش تتو به اینجا مراجعه کنید!

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *