باید ها و نباید های بعد از انجام تاتو

مراقبت های بعد از انجام تاتو چگونه باید انجام شود؟

چرا مراقبت های بعد از انجام تاتو اهمیت دارد؟

تاتو فراتر از نقاشی و شیوه ی اظهار سبک شخصی تان است و در واقع  روشی پزشکی است، زیرا که تاتوکار از یک سوزن برای وارد کردن جوهر در زیر پوستتان استفاده می کند. و به خاطر اینکه پوست لایه محافظتی بافتها و.. است باید در با محافظت صحیح از بروز هرگونه عفونت و زخم جلوگیری کرد .
با این حال چگونگی مراقبت های بعد از انجام تاتو می تواند مشکل باشد. در بسیاری از ایالت ها از تاتوکارشان نمی خواهند که دستورالعمل های مراقبت های بعد از انجام تاتو را ارائه دهد. و در ۳۰ ایالتی کهاین امر را مهم میدانند ، تاتوکار تصمیم میگیرد که چه اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهد.

 

ویدئوی آموزش نحوه مراقبت از تاتو پس از اجرای تتو

 

[fvplayer id=”2″]

 

 

مراقبت های  کلی

چگونه از تتوئتان مراقبت کنید
به محض اینکه کار تاتو تمام می شود مراقبت های بعد از آن شروع می شود. تاتوکار باید یک لایه نازک از پماد نفت را روی تاتو بمالد و سپس آن ناحیه را با باند یا پوشش پلاستیکی بپوشاند. این پوشش مانع از ورود باکتری ها به پوست شما می شود. همچنین از تاتو در برابر تماس با لباس هایتان و متورم شدن آن محافظت می کند.

پانسمان را برای چند ساعت نگه دارید چون به جذب هر مایع یا جوهر اضافی که از تاتو ترشح می شود، کمک می کند.

پس از چند ساعت، می توانید پانسمان را باز کنید. ابتدا دست های خود را با آب ولرم و صابون بشویید. سپس تاتو را به آرامی با صابون بدون بو و آب بشویید.

پوست خود را با پارچه نرم خشک کنید. مقدار کمی پماد نفت را به تاتو بمالید. می توانید پانسمان را در این مرحله کنار بگذارید تا اجازه دهید پوستتان نفس بکشد.

همزمان با اینکه تاتوئتان خوب می شود،

 

بایدها:

هروقت بیرون می روید لباس پوشیده (جهت محافظت در برابر نور خورشید) استفاده شود .
اگر هر علامتی از عفونت یا مشکلات دیگری دارید، به تاتوکار یا دکترتان زنگ بزنید.

 

نبایدها:

• تاتو را با کرم ضد آفتاب نپوشانید تا وقتی که کاملا درمان شود
• نباید تاتو را بخارانید
• لباس تنگ بر روی تاتو نپوشید
• شنا نکنید یا بدن خود را زیر آب نگیرید (دوش مشکلی ندارد)

 

مراقبت روزانه

مراقبت های بعد از انجام تاتو روزانه

اینکه به چه سرعت تاتوئتان خوب می شود بستگی به اندازه و تراکم ان دارد . تاتوهای بزرگتر بیشتر قرمز و متورم می مانند، زیرا باعث آسیب بیشتر به پوست شما می شوند.

 

روز اول

شما از پیش تاتوکار با پانسمانی بر روی تاتوئتان به خانه خواهید رفت. پس از چند ساعت، می توانید آن را باز کنید. البته شما باید از تاتوکار خود مدت زمان پانسمان را بپرسید .

هرگاه پانسمان شل می شود، احتمالا متوجه چکیدن مایع از تاتو خواهید شد.که شامل  خون، پلاسما (قسمت واضح خون) و مقداری جوهر اضافی است.که طبیعی است. پوست شما نیز قرمز و زخم خواهد شد.

با دست های تمیز ، تاتو را با آب گرم و یک صابون بدون بو شستشو بدهید. پماد نفت را بمالید. پانسمان را دیگر نبندید تا تاتو بتواند خوب شود.

 

روز دوم تا سوم

تاتوئتان تا به حال ظاهر کدر و تیره ای خواهد داشت. این اتفاق زمانی می افتد که پوست شما خوب می شود. جای زخم ها رو به بهبود است
تاتوی خود را یک بار یا دوبار در روز بشویید و از یک مرطوب کننده بدون بو و الکل استفاده کنید. هنگام شستشو، ممکن است کمی جوهر را درون سینک مشاهده کنید. این فقط جوهر اضافی است که از پوست شما خارج میشود.

 

روز چهارم تا ششم

قرمزی باید شروع به محو شدن کند. شما احتمالا متوجه کمی زخم خفیف روی تاتوئتان خواهید شد. زخم ها نباید به ضخامت زخم هایی باشد که به هنگام بریدن دستتان دارید، اما برجسته خواهند بود. زخمها را دستکاری نکنید  – ممکن است باعث لک و جای زخم شود.
به شستشوی تاتوئتان (یک بار یا دوبار در روز) ادامه دهید. از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

روز ششم تا چهاردهم

زخم ها خشک شده و شروع به پوسته پوسته شدن می کنندزخمها را دستکاری نکنید و اجازه بدهید  آنها به طور طبیعی خوب شوند  در غیر این صورت، ممکن است جوهر را بیرون بیاورید و جای زخم به جای بگذارید.
در این مرحله ممکن است پوست شما خیلی خارش داشته باشد. چندین بار در روز به آرامی برای از بین بردن خارش مرطوب کننده استفاده کنید.
اگر در این مرحله تاتوئتان هنوز قرمز و متورم است، ممکن است عفونت داشته باشید. به پیش تاتوکارتان برگردید یا به دکتر بروید.

 

روز پانزدهم تا سی ام

در آخرین مرحله بهبودی، بیشتر پوسته های بزرگ از بین خواهند رفت و جای زخم ها محو می شود . ممکن است هنوز کمی پوست مرده ببینید، اما در نهایت باید آن هم رفع شود. ناحیه تاتو شده ممکن است هنوز خشک و کدر به نظر بیاید. آن را مرطوب نگه دارید تا زمانی که پوست دوباره سرحال به نظر بیاید.
پیش از هفته دوم یا سوم، لایه های بیرونی پوست باید خوب شده باشد. ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا لایه های پایین تر به طور کامل خوب شوند. تا آخر ماه سوم تاتو باید به روشنی و سرحالی همان چیزی که تاتوکار درنظرداشت به نظر رسد.

 

نقش محصولات مراقبتی در مراقبت های بعد از انجام تاتو

برای تمیز کردن آن ناحیه، همیشه از یک صابون نرم و بدون بو یا یک تاتو پاک کن فرموله شده مخصوص استفاده کنید. تاتوکارتان می تواند یک تاتو پاک کن مخصوص را توصیه کند.

برای انتخاب صابون این موارد هستند:
Dove
Dial
Neutrogena

برای روز اول یا دوم، از یک پماد نفتی مانند A & D یا Aquaphor برای کمک به بهبود تاتو استفاده کنید. ژله نفتی آرایشی غیر کومدوژنیک است، به این معنی که منافذ پوستتان را مسدود نخواهد کرد و باعث عفونت نخواهد شد. پماد باید یک لایه نازک زده شود چون اگر ضخیم شود پوست نفس نمیکشد و ترمیم زخم طولانی میشود .

پس از حدود دو روز، می توانید مرطوب کننده تان را به مرطوب کننده ای معمولی تغییر دهید، مانند:
Lubriderm
Aveeno
Curel
Eucerin
هر آنچه که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که بدون بو باشد و حاوی مواد افزودنی مانند محلول های رنگی حاوی رنگینه نباشد که می تواند پوست شما را خشک کند.

 

روغن نارگیل

آیا می توانید از روغن نارگیل برای مراقبت بعد از انجام تاتو استفاده کنید؟
مردم پولینزی مدت هاست که از روغن نارگیل بر روی تاتوئشان استفاده کرده اند. آنها آن را بعد از آنکه تاتو خوب می شود به آن میمالند تا طرح آن را براق کنند .
بعضی از وبسایتها ادعا می کنند که روغن نارگیل پوست را زیر تاتوئتان مرطوب نگه می دارد و دربرابر عفونت از آن محافظت می کند. با این وجود شواهد علمی وجود ندارد که آن عمل کند. قبل از گذاشتن روغن نارگیل یا هر محصول اثبات نشده دیگر روی تاتوئتان ، با دکتر خود مشورت کنید.

 

عواقب و عوارض جانبی

عواقب و عوارض جانبی نهانی
برای چند روز اول بعد از اینکه تاتوئتان را انجام می دهید، پوست شما ممکن است قرمز و زخم باشد و خارش داشته باشد. شما ممکن است متوجه جوهر بیش از حد، همراه با خون و مایع که از پوستتان ترشح می شود شوید. این طبیعی است (جای نگرانی نیست).
اگر علائم هر یک از عوارض زیر را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید:

عفونت

تاتو ای که به احتمال به خوبی از آن مراقبت نشده، میتواند آلوده شود. پوست آلوده شده قرمز، گرم و دردناک خواهد بود و ممکن است چرک ترشح کند.
اگر تجهیزات یا جوهری که تاتوکارتان استفاده کرده آلوده بوده، ممکن است بیماری عفونی خونی از قبیل هپاتیت B یا هپاتیت C، کزاز یا HIV بگیرید. همچنین بیماری های عفونی دیگری گزارش شده است مانند عفونت های پوستی Nontuberculous میکوباکتریایی، که از طریق تاتو انتقال می یابند.

واکنش آلرژی (حساسیت)
اگر به جوهری که تاتوکارتان استفاده کرد حساس هستید، ممکن است دچار یک واکنش پوستی قرمز و خارش دار در آن محل شوید. رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی به احتمال زیاد باعث ایجاد واکنش می شوند.

جای زخم (لکه)
آسیب از سوزن، یا از ور رفتن با تاتو، می تواند باعث شود بدن شما بافت جای زخم تولید کند. جای زخم ها می توانند دائمی باشند.

 

مراقبت های بعد از انجام تاتو در دراز مدت

هنگامی که زخم تاتوئتان خوب شد باید مراقبت را ادمه دهید  اگرچه پس از سه یا چهار ماه مجبور نیستید به طور خاص مراقب آن باشید، اما مواردی هست که با در نظر گرفتن ان میتوانید به دوام تتو کمک کنید .

شما باید:
آن را تمیز نگه دارید. روزانه پوست خود را با صابون نرم و بدون بو شستشو دهید.
هیدراته بمانید. برای حفظ رطوبت پوست خود، مقدار زیادی آب بنوشید.
مراقب باشید چی می پوشید. لباس های SPF بپوشید تا خورشید تاتوئتان را از بین نبرد (لباس های محافظ در برابر خورشید). از پوشیدن پارچه های زبر مانند پشم خودداری کنید، که می تواند به تاتو آسیب برساند.
از افزایش وزن بیش از حد یا کاهش وزن بیش از حد خودداری کنید. ممکن است تاتو را کش بیاورید یا از شکل طبیعی خارج شود .

 

اکنون شما با مراقبت های بعد از انجام تاتو آشنا شدید، در صورت تمایل میتوانید در مقاله باید ها و نباید ها در مراقبت های بعد از انجام تاتو آشنا شوید.

امیدوارم لذت برده باشین.

ممنون از همراهیتون.

منبع: medicalnewstodayhealthline

23 پاسخ
 1. Sara گفته:

  اگه تازه تتو کرده باشیم و بخوایم محو شه چکار کنیم؟
  لطفا جواب بدین

  پاسخ
  • mohammad گفته:

   برای کم رنگ شدندش میتونی پوسته ی زخم تو هفته ی اول و بکنی اما باید مراقب باشی که چرک نکنه.برای پاک شدن کاملشم که دوستمون گفت لیزر

   پاسخ
 2. Mahsa گفته:

  سلام من دستگاه تتو قلمی دارم برای ابرو و طرح های کوچیک. اطلاعاتی از این قبیل که شما توصیه کردید رو خوب مطالعه کردم ولی چون پیش کسی آموزش ندیدم از عوارضش میترسم حتی یه طرح خیلی کوچیک بزنم…به نظرتون واقعا نیازه که پیش کسی آموزش ببینم؟! یا خودم با رعایت بهداشتی کارمو شروع کنم؟!

  پاسخ
 3. بیگز گفته:

  سلام ممنون از مطلب مفیدی که قرار دادید، یه سوال پیش میاد چون تتو کار ها میگن تا چهار اصلا اب نخوره به تتوو سوال دوم چه زمانی باید از تتو بگذره تا شخصی بتونه توی اب استخر باشه.

  پاسخ
  • inkingst گفته:

   پنج روز بعد از تتو، پوست شما نیازی به مراقبت های جدی ندارد، و شما میتوانید به استخر بروید

   پاسخ
  • عرفان گفته:

   سلام مطالبی ک میزارید باتوجه ب تتو ارتیست بودنم اشتباهه
   تتو باید تا ۵ روز اول اب بهش نرسه تا دو هفته اول باید با پماد آ چشمی چرب بشه همه سایتا اشتباه نوشتن بااین چیزایی ک نوشتین تاتو کم رنگ میشه

   پاسخ
   • Milad Rs گفته:

    تاتو ۵ تا ۷ روز مراقبت داره و نیازی به پماد آ چشمی نیست. دو تا سه روز آب بهش نرسه کافیه و بهترین پماد برای مراقبت، پماد های مراقبتی کمپانی های ساخت محصولات تاتو مانند INKEEZ هستش.
    این شیوه مراقبت نه تنها شیوه ماست بلکه در مقالات منتشر شده در سرتاسر دنیا ذکر شده.

    پاسخ
 4. arman گفته:

  سلام..میخواستم بدونم بعد تتو کردن ایا اینکه بریم باشگاه و عضله زیر تتو رشد کنه تتو اسیب میبینه؟

  پاسخ
   • reza گفته:

    سلام.من روزای اول فقط تتو رو چرب میکردم الان روز ششمه بعد با صابون و اب شستمش باز چرب کردم.مشکلی نیست؟
    بعد واسه حمام اشکال نداره با پلاستیک ببندمش؟

    پاسخ
 5. امیر گفته:

  اگه شب ها موقع خواب به تتو وازلین بزنم و روش سلفون بکشم ایا مشکلی داره ..یا باعث از بین رفتن رنگش میشه لطفا توضیح بدید ممنون

  پاسخ
 6. Amir گفته:

  سلام اگه شب موقع خواب روی تتو وازلین بزنم و روش سلفون بکشم ایا مشکلی بوجود میاره؟؟ایا باعث از بین رفتن رنگش میشه لطفا توضیح بدید

  پاسخ
 7. reza گفته:

  سلام.واسه تتو من یکم پماد رو پر ملات میزدم.بعد شش روز هم با اب صابون شستم.مشکلی پیش نمیاد؟واسه استحمام اگه با پلاستیک ببندیم چی؟

  پاسخ
 8. معصومه گفته:

  سلام من تاتو زدو پماد آچشمی رو هم از روز اول استفاده کردم چرا تاتو کدر وبیرنگه و براق نیس؟؟لطفا اگه میدونید توضیح بدید

  پاسخ
  • سعید رئیسی گفته:

   بهتره از محصولات مراقبتی مخصوص تاتو یا پماد AD استفاده کنید
   اما کدر شدن رنگ تاتو به نحوه مراقبت، پوست و محصولاتی هست که آرتیست استفاده کرده

   پاسخ
 9. رضا گفته:

  سلام من حدود دو هفته ست تتو زدم و امروز دیدم یکمی ازش زخم شده و داره خون میاد. گرفتمش زیر آب و بعد خشکش کردم. الان میخواستم بدونم که جوهر اون بخش خارج شده یا نه و باید چیکار کنم؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *