عوارض احتمالی تاتو بدن و فواید آن چیست؟

امروز داشتن تاتو در میان بعضی افراد از محبوبیت خاصی برخوردار است. این موضوع در میان افراد مشهور از جمله فوتبالیست ها، بازیگران و هنرمندان نیز به چشم می خورد. (برای دیدن تاتو سلبریتی ها و دلیل آن ها به این مطلب بروید.) اما باید قبل از انجام این کار با عوارض احتمالی تاتو بدن و فواید آن آشنا شوید.

 

 

فواید تاتو بدن

فواید و خطرات و عوارض تاتو بدن چیست؟

فواید و عوارض تاتو بدن

 

تاتو می تواند مواردی که دوست ندارید را پوشش دهد

شاید شما از داشتن مواردی بر روی بدنتان ناراضی هستید. این موارد می توانند جای زخم، ماه گرفتگی، اسکار، جای عمل و غیره باشد. از فواید تاتو بدن این است که به راحتی می توانید با یک طرح زیبا تمامی آن ها را پوشش دهید.

 

تاتو زدن های متعدد سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد

یک مطالعه و بررسی در ژورنال آمریکایی زیست شناسی انسانی نشان می دهد که به دو دلیل تاتو زدن های متعدد سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. افرادی که تاتو های زیادی دارند کاهش ایمنوگلوبولین A در آن ها کمتر است. همچنین تاتو باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. که این دو مورد بر خلاف تصور از عوارض تاتو بدن نیستند.

ایمونوگلوبولین A در محیط های مخاطی مانند کانال گوارشی٬ مجرای تنفسی و بخش‌های از سیستم تناسلی وجود دارد و از تجمع پاتوژن (عامل بیماری‌زا) جلوگیری می‌کند.

وقتی شما یک تاتو می زنید، سیستم ایمنی بدنتان به آن واکنش نشان می دهد و سریعا پاتوژن ها را به محل تاتو می فرستد. همین موضوع عامل تورم محل تاتو است. سرانجام بدن شما با رنگ تاتو سازگار می شود و با آن کنار می آید اما اتفاقی که در طول این مدت می توان شاهد آن بود این است که سیستم ایمنی شما قوی تر می شود.

 

کاهش استرس از فواید تاتو بدن

در مطالعه ای که در بالا به آن اشاره شد این مسئله نیز خاطر نشان می شود که با زدن تاتوهای متعدد کورتیزول در بدن کاهش می یابد. کورتیزول هورمون استرس است و با کاهش ترشح این هورمون، استرس نیز کاهش می یابد.

 

کمک به ورزشکاران از دیگر فواید تاتو بدن

کاهش کورتیزول فقط منجر به کاهش استرس نمی شود بلکه برای کسانی که به طور مداوم ورزش می کنند بسیار پرکاربرد است. امروزه یکی از راهکارهایی که در تمرین با وزنه از آن استفاده می شود کاهش کورتیزول می باشد. این موضوع به این دلیل است که کورتیزول روند بهبودی و ترمیم بدن را کاهش می دهد. پس کاهش کورتیزول به این معنی است که عضلات شما بعد از تمرین سریع تر ترمیم می شوند و رشد بیشتری خواهند داشت. همه ورزشکاران از بدنسازان تا فوتبالیست ها سعی می کنند تا کورتیزول ترشحی بدن خود را کاهش دهند.

 

خالکوبی تاثیر واکسن ها را افزایش می دهد!

بزرگترین مشکلاتی که واکسن ها با خود همراه دارند کارایی و هزینه بالای آن هاست. دانشمندان پس از تحقیقاتی که بر روی تاتو انجام دادند به این نتیجه رسیدند که تتو یک روش موثر برای تزریق واکسن به بدن است. آن ها به جای سوزن های سنتی واکسن از روش خالکوبی برای وارد کردن مواد به بدن استفاده می کنند. تاتو یک روش بسیار عالی برای تزریق واکسن های DNA است که می توان آن را با دوز های مختلف به بدن وارد نمود. نتایج نشان داده اند که پاسخ های ایمنی سلولی و هورمال در این روش بسیار بالاتر از روش سنتی واکسن زدن است، چیزی حدود به ۱۶ برابر موثرتر.

نکته منفی این موضوع اینجاست که واکسن زدن به روش تاتو دردناک تر از روش سنتی آن است و این موضوع استفاده از آن را محدود می کند. در این روش از جوهر استفاده نمی شود و هیچ اثر دائمی به جا نمی ماند.

 

افزایش اعتماد به نفس از فواید تاتو بدن

کسانی که تاتو زده اند می دانند که یک تاتو می تواند چه حسی را در آن ها بر انگیخته کند. تاتو جدید حسی شبیه به یک مدل مو و یا یک لباس نو در شما ایجاد می کند. مطالعه ای با استفاده ار ۲۳۹۵ دانشجو نشان داد که بین تاتو و اعتماد به نفس یک وابستگی وجود دارد. هر چه تعداد این خالکوبی ها بیشتر باشد اعتماد به نفس به دست آمده بیشتر می شود. این خصوصیت به ویژه در میان کسانی که از افسردگی رنج می برند تاثیر بیشتری دارد. شاید به این علت است که یک خالکوبی به شما احساس کنترل می دهد و یا به شما اجازه می دهد تا چیزی گم شده یا گرفته شده را پس بگیرید.

 

تاتو می تواند در بعضی از مشاغل به استخدام شما کمک کند

در ایران هنوز تاتو به عنوان یک هنر کاربردی شناخته نمی شود. در کشور های دیگر نیز این موضوع از جمله مشکلات تاتو بدن به حساب می آمد و در ابتدا به سختی افراد می توانستند یک شغل را برای خود دست و پا کنند اما امروزه و با توجه به مطالعاتی که در دانشگاه سنت اندورز به عمل آمده است در بعضی از مشاغل افرادی که دارای تاتو هستند راحت تر استخدام می شوند. بیشتر این شغل ها با جمعیت جوان سر و کار دارند.

 

استفاده در درمان از فواید تاتو بدن

شواهدی وجود دارد که به احتمال زیاد تاتوها در گذشته بر روی نقاط خاصی که طب سوزنی از آن بهره می برد قرار می گرفته است و از آن برای درمان بهره می گرفته اند.

 

تاتو می تواند ابراز احساسات شما به دیگران باشد

در تاتو های بسیاری از افراد مشهور یا همان سلبریتی ها به وضوح می توان علاقه آن ها به دوستان و یا خانواده هایشان را مشاهده کرد. یک خالکوبی ست با همسر و فرزندان، تاریخ تولد یکی از دوستان، تصویر مادر و … از جمله آن هاست. فردی که شما برای او بر روی بدنتان خالکوبی می کنید می تواند تقریبا مطمئن باشد که او را تا آخر عمر در دل خود جای داده اید و این موضوع حسی متفاوت در او ایجاد می کند.

 

زنده نگه داشتن خاطرات از دیگر فواید تاتو بدن

شما شاید تاتو خود را در یک مکان، با یک فرد و یا برای موضوع خاصی زده باشید. تاتو تمامی این موارد را در خود حفظ می کند و هر روز آن ها را برای شما زنده نگه خواهد داشت.

 

 

عوارض و خطرات احتمالی تاتو بدن

فواید، خطرات احتمالی و عوارض تاتو بدن چیست؟

فواید و عوارض تاتو یدن

دکتر Ian Webster، متخصص پوست کیپ تاون می گوید: “شما باید فقط به یک تاتوآرتیست حرفه ای مراجعه کنید. اگر وسایل تاتو زدن مناسب نباشد می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند. همیشه بررسی کنید که سالن تمیز و بهداشتی باشد. انتقال عفونت های جدی مانند HIV، هپاپیت و واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد که بسیاری از مردم به آن ها توجه نمی کنند.”

ما در زیر به چند نمونه از عوارض تاتو اشاره خواهیم نمود.

 

حساسیت های پوستی از عوارض تاتو بدن

رنگ های تاتو از جمله رنگ قرمز، زرد، آبی و سبز می توانند واکنش های آلرژیک را به همراه داشته باشند. این حساسیت ها حتی بعد از سالیان نیز امکان بروز دارند.

 

عفونت های پوستی از عوارض تاتو بدن

عفونت ها نیز یکی از مواردی هستند که می توانند شما را درگیر کنند. البته این مورد در بیشتر مواقع بر اثر مراقبت نکردن صحیح از تاتو و یا حرفه ای نبودن تاتوآرتیست به وجود می آید. (برای مراقبت درست از تاتو خود این مطلب را ببینید.)

 

بیماری های خونی از عوارض تاتو بدن

اگر جایی که شما در آن تاتو می زنید یک سالن غیر بهداشتی باشد و تاتوآرتیست نیز از زخم شما به خوبی مراقبت نکند، ممکن است به انواع بیماری هایی که از خون سرایت می کنند مبتلا شوید. (اگر می خواهید با شغل یک تاتوآرتیست آشنا شوید به این مطلب بروید) از آن جمله بیماری ها می توان به HIV، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) ، هپاتیت B و هپاتیت C اشاره نمود. این موارد بیشتر در زندان ها شیوع دارد به همین دلیل در کانادا از سال ۲۰۰۵ طرحی انجام شد که در طی آن برای کاهش خطرات سلامتی، تاتوآرتیست های آموزش دیده در زندان تاتو می زنند. صلیب سرخ در آمریکا به یک فردی که به تازگی تاتو زده است اجازه اهدای خون تا ۱۲ ماه را نمی دهد مگر آن که در یک سالن تحت نظارت تاتو خود را زده باشد که اکثر ایالت ها نیز این مجوز را ندارند.  در بریتانیا بدون هیچ استثنایی شما نمی توانید تا ۴ ماه پس از دریافت تاتو اقدام به اهدای خون بکنید. (برای آگاهی بیشتر از قوانین اهدای خون در ایران و جهان اینجا کلیک کنید.)

هنوز در ایالات متحده هیچ گونه موردی مبنی بر ابتلا به HIV بر اثر تاتو گزارش نشده است.

 

اسکارهای پوستی از عوارض تاتو بدن

زدن تاتو ممکن است باعث زخم و یا اسکار (گوشت اضافه) شود. این امر می تواند به دلیل رعایت نکردن عمق صحیح تاتو در پوست توسط تاتوآرتیست و یا رنگ های نامناسب باشد.

 

کاهش تعریق بدن از عوارض تاتو بدن

بدنی که دارای تاتو است ۵۰ درصد کمتر از بدن بدون تاتو عرق می کند. همین موضوع باعث می شود تا از مزایای عرق کردن بهره مند نشوید. وقتی بحث از عرق کردن می شود، ما را به یاد جنبه منفی آن یعنی بوی بدش می اندازد. در صورتی که باید بدانید که عرق کردن بسیار مفید است. از جمله فواید آن می توان به دفع سموم بدن، خنک کردن آن، کمک به بهبودی زخم ها و بسیاری دیگر اشاره نمود.

 

امکان ایجاد عارضه در فرآیندهای پزشکی

مقاله ای در ژورنال آمریکایی روزنتولوژیدر مورد مردی گزارش داد که در هنگام MRI از ستون فقرات او، دچار سوختگی درجه دو در دو خالکوبیش شد. پوست او در قسمت تاتو برآمده و متورم شده بود. همچنین یک فوتبالیست حرفه ای که برای MRI لگن خود اقدام کرده بود، دچار سوختگی در محل تاتو شد.

رنگ های تاتویی که بر پایه فلزات باشند در مطالعات تصویربرداری و رزونانس مغناطیسی واکنش نشان می دهند. (برای آشنایی با رنگ های تاتو و انتخاب رنگ های طبیعی این مطلب را بخوانید). خوشبختانه این موارد بسیار نادر است اما به یاد داشته باشید که از تاتوآرتیست خود بخواهید از رنگ های طبیعی استفاده کند.

 

مخفی شدن سرطان و یا عوارض پوستی دیگر

از دیگر عوارض تاتو می توان به مخفی شدن سرطان و دیگر بیماری های پوستی زیر طرح تاتو اشاره کرد. این موضوع نه تنها از فواید تاتو بدن نیست بلکه از جمله خطرات آن محسوب می شود. علائمی که از آن ها می توان به بیماری پی برد پنهان می شوند. از جماه این علائم می توان به قرمزی پوست و یا خال ها اشاره کرد.

 

پشیمان شدن

یک آمارگیری در آمریکا نشان داد که ۲۰ درصد از افرادی که تاتو می زنند از انجام این کار پشیمان می شوند. بیشتر این افراد کسانی هستند که در سنین بسیار کم تاتو زده اند.

 

هزینه و زمان برای پاک کردن از عوارض دیگر تاتو بدن

پاک کردن تاتو به روش های متفاوتی انجام می شود (برای اطلاع از انواع روش های پاک کردن تاتو این مطلب را بخوانید) که اصولی ترین آن پاک کردن به وسیله لیزر است. (برای آشنایی با لیزر تاتو اینجا کلیک کنید) لیزر درمانی یک روش زمان بر و پر هزینه می باشد.

 

امیدواریم مطلب فوق برای شما کاربردی بوده باشد و به شما توصیه می کنیم ابتدا برای آشنایی بیشتر با تاتو مطلب “همه آن چیزی که باید در مورد تاتو بدانید” را بخوانید.

 

منابع:

www.chronicinktattoo.com

www.theodysseyonline.com

en.m.wikipedia.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *