راهنمای کامل انواع سوزن تتو

معرفی و کاربرد سوزن‌های تتو

 

اگر به تازگی در حال یادگیری هنر تتو هستید، یکی از مهم ترین مراحل شروع کارتان انتخاب وسایل و لوازمی که در طول کارتان به آنها نیاز دارید. سوال‌هایی که برای شما پیش می‌آید این است که چه برندی از لوازم را انتخاب کنید؟ چه جوهرهایی بهترند؟ و چه نوع سوزن‌هایی باید تهیه کنید؟ در این مقاله به بررسی و آشنایی با انواع سوزن تتو از دسته ابزار تتو می‌پردازیم.

 

سوزن تتو

سوزن تتو

 

انواع سوزن تتو

تعداد بی نهایت سوزن تتو وجود دارد اما همه آنها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: سوزن‌های گرد و سوزن‌های تخت

 

سوزن‌های گرد (R):

Round

سوزن‌های گرد سوزن‌هایی هستند که به شکل گرد در اطراف یک محور مرکزی لحیم شده اند. این سوزن‌های گرد، بسته به اینکه چقدر به هم نزدیک باشند، می‌توانند برای خط کشیدن یا سایه زدن استفاده شوند.

 

سوزن تتو

سوزن تتو مدل گرد

 

این سوزن‌ها که با حرف R  نمایش داده می‌شوند، به دو دسته فرعی نقسیم می شوند: سوزن‌های گرد خط کش یا RL و سوزن‌های گرد سایه زن یا RS

 

سوزن تتو

سوزنهای تتو مدل گرد

 

سوزن گرد خط کش یا سوزن خط گیری (RL):

Round Liner

تعداد این سوزن‌ها از عدد یک شروع می‌شود و به ترتیب عددهای فرد بالا می‌رود. عدد یک به معنای کمترین فاصله سوزن‌هاست و هرچه این عدد افزایش یابد فاصله سوزن‌ها بیشتر و در نتیجه خطی که توسط این سوزن ایجاد می‌شود ضخیم تر خواهد بود. این سوزن‌ها پس از فرو رفتن در جوهر، مقدار کمی از آن را در پوست خارج می‌کنند تا خط یکنواخت باشد.

 

کاربرد این سوزن‌ها معمولا در اجرای ریزه‌کاری‌های حروف و نوشته‌ها، تتو داتورک تتوهای سنتی و نئوسنتی، هندسی و قبیله ای است.

 

سوزتهای تتو RL

سوزتهای تتو RL

 

سوزن گرد سایه زن (RS):

Round shader

این سوزن‌ها شبیه سوزن‌های گرد خط کش هستند؛ با این تفاوت که در این دسته، پین‌های سوزن نزدیک به هم قرار نمی‌گیرند و فاصله دارند. تعداد پین‌های هر سوزن از سه تا شروع می‌شود و به ترتیب اعداد فرد ادامه پیدا می کند. به این معنی که عدد ۳ نمایانگر باریک ترین خط است. از سوزن‌های گرد سایه زن علاوه بر ایجاد خطوط ضخیم‌تر، برای پر کردن رنگ و سایه زدن نیز استفاده می‌شود.

کاربرد این سوزن‌ها در اجرای تتوهای خطی، سایه‌ها، رنگ کردن و پر کردن در ابعاد کوچک است.

 

 

سوزن‌های تخت  (F):

Flat

این سوزن‌ها در یک خط مستقیم به میله متصل شده اند و برای خط کشیدن و سایه زدن مناسب هستند. این نوع سوزن‌ها خود به دو دسته سوزن‌های سری M  و سوزن‌های سری F تقسیم می‌شوند. شکل خاص این سوزن‌ها به آنها اجازه می‌دهد که بیشترین جوهر را به پوست برسانند و بنابراین برای ایجاد خطوط واضح و تیره با یک ضربه بسیار مناسب هستند. دسته سوزن‌های تخت به دو دسته فرعی سوزن‌های سری مگنوم (M) و سوزن‌های سری تخت (F)

 

 

سوزن‌های مگنوم (M)

سوزن‌های مگنوم از نوع سوزن‌های تخت هستند و پین‌های آنها در دو ردیف در کنار هم قرار گرفته اند. این سوزن‌ها جوهر زیادی در خود نگه‌ می‌دارند و برای مناطق وسیع سایه زنی و رنگ آمیزی بسیار مناسب هستند.

 

 

به کمک سوزن‌های دسته مگنوم برای پر کردن یک ناحیه، نیازی به عبور چند باره از روی پوست نیست. همین دلیل پوست آسیب کمتری می‌بیند زیرا در یک بار عبور سوزن از روی پوست، به اندازه کافی جوهر وارد پوست می‌شود. این دسته از سوزن‌ها به سه دسته سوزن‌های M1، M2 و RM تقسیم می‌شوند. تعداد پین های این سوزن‌ها از ۵ شروع می‌شود.

 

 

سوزن های مگنوم

سوزن های مگنوم

 

سوزن‌‌های M1

Waved magnum

این نوع سوزن‌ها برای سایه زدن و پر کردن رنگ در محدوده‌های بزرگ‌تر کاربرد دارند و عموما در اجرای طرح‌های رئال بکار می روند. تعداد پین‌های این سوزن‌ها از ۵ شروع می‌شود و به ترتیب اعداد فرد ادامه می‌یابد. برای مثال ۵ نمایانگر باریک ترین خط است. یا مثلا در سوزن ۷M1؛ چهار سوزن در ردیف زیر و سه سوزن در ردیف رویی و با فاصله کنار هم هستند.

 

 

سوزن‌های M2

Double stack

این دسته از سوزن‌ها برای رنگ کردن، پر کردن طرح و سایه زدن و همچنین برای اجرای پرتره‌های رنگی مناسب اند. تفاوت این سوزن‌ها با سوزن‌های M1 در این است که در این نوع سوزن‌ها، پین‌ها فاصله کم‌تری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال در سوزن ۱۱M2؛ شش سوزن در زیر و پنج سوزن در رو قرار گرفته اند، با این تفاوت که دیگر هیچ فاصله‌ای بین سوزن ها وجود ندارد و کاملاً چسبیده بهم هستند.

 

 

سوزن‌های RM یا CM

Round magnum / Curved magnum

این نوع سوزن‌ها شبیه دیگر سوزن‌های سری M هستند اما از نظر ارتفاع به حالت منحنی قرار گرفته اند و ارتفاع آنها مثل دیگر سوزن‌های این دسته یکسان نیست. ارتفاع وسط پین‌ها بیشتر و در کناره‌ها کمتر است و این تفاوت ارتفاع باعث به وجود آمدن شکل هلالی سر سوزن می‌شود. این سوزن‌ها از نظر کاربرد مشابه سوزن‌های M1  است و برای سایه زدن و پر کردن قسمت‌های رنگی بکار می‌رود.

 

تتو

سوزن تتو مگنوم مخروطی

 

سوزن‌های تخت (F)

این سوزن‌ها تخت هستند و در یک ردیف بصورت خط مستقیم به میله سوزن لحیم شده اند. از این سوزن‌ها برای اجرای طرح‌های خطی، موی حیوانات، سایه‌ها و رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود. به کار بردن این سوزن‌ها باعث ایجاد سایه‌های یکدست می شود.

 

سوزنهای تخت

سوزنهای تخت

 

نکاتی که در هنگام خرید سوزن تتو باید در نظر داشته باشید

 

دقت کنید که سوزن‌ها صاف باشند و خم نشده باشند زیرا سوزن‌های خمیده و کج باعث آسیب به پوست می‌شوند و جوهر را به طور یکنواخت پخش نمی‌کنند.

لحیم شدن سوزن‌ها به میله مرکزی هم موضوع مهمی است که باید در نظر بگیرید. اگر سوزن ها به میله به خوبی لحیم نشده باشند در حین اجرا ممکن است جدا شوند و باعث مشکلاتی می‌شوند.

سوزن‌ها باید بسته بندی غیرقابل نفوذ داشته باشند. بر روی بسته بندی سوزن‌ها تاریخ انقضا درج شده است و اتمام تاریخ انقضا این به این معنی است که باید استریل شوند.

بهتر است بدانید که برای داشتن یک مجموعه کامل سوزن تتو بدن، داشتن این سوزن‌ها کافی‌ست:

RL

RS

M1

RM

 

 

شما هنرجویان عزیز می‌توانید ویدیوی آموزشی این مقاله را با روشن کردن ف.شکن خود در اینجا مشاهده کنید:

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *