پیشرفت تاتو و خالکوبی از گذشته تا به امروز

خالکوبی و تاتو

تاریخچه ای مختصر ازخالکوبی و تاتو

فرهنگ خالکوبی و تاتو در دنیا

کلمه تاتو از جزیره تاهیتان در جزایر پلینزی آمده است.تاتو به معنی علامت زدن چیزی است.مسلما این ادعا وجود دارد. هدف خالکوبی و تاتو کردن از فرهنگی به فرهنگ دیگر دگرگون شده است  اما توده ای از مردم وجود دارند که به واسطه آن اولین خالکوبی و تاتو شناخته شده در برابر آن ها روی دانشجویان دانشگاه در خیابان تلگراف در برکلی انجام شده است.
تاتو ها همیشه قوانین مهمی در تشریفات و سنت ها داشته اند. در جزیره بورناعو زنان نمادهایشان را روی ساعدشان تاتو میکنند که این مهارت بخصوص آن ها را نشان میدهد. اگر زنی نمادی را برتن داشته باشد نشان دهنده این است که او یک پوشنده ماهر در موقعیت خود است درست مانند یک نخست وزیر بالغ که از نظر جسمی پیشرفت کرده است. تاتو های اطراف مچ دست و انگشتان این باور را داشتند که به عنوان نگهبانی در دور کردن بیماری ها بوده است. سرتاسر تاریخچه تاتو دلالت بر عضویت در یک قبیله یا جامعه را دارد. حتی امروزه گروه هایی تاتوی فرشته جهنمی(شیطان) را دوست دارند و این نماد بخصوص گروه آن هاست. تلوزیون و فیلم ها از نظراتی درباره عضویت نشانه های تاتو در جامعه ای مخفی در زمان های متعدد استفاده کرده است. این باور وجود دارد که پوشنده تصویر همان روح و ریشه تصویر نامیده شده است. درنده خویی یک ببر باید به یک شخص تاتو کار تعلق داشته باشد. آن سنت امروزه درست نگهداری شده است و این با تکثیر عکس های ببرها و مارها و پرندگان شکاری نشان داده دشده است.

.

تاریخچه خالکوبی و تاتو

انجام خالکوبی و تاتو در سرتاسر این کره خاکی حداقل ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تجربه شده است.به طوری که توسط پوست های حفظ شده مومیایی ها-هنر باستانی- و تاریخچه باستان شناسی ثابت شده است. هنر باستانی و باستان شناسی هردوی این ها ابزارهایی مناسب از تاتو را کشف کرده اند و اشاره دارند به اینکه تاتو زدن از دوران پارینه سنگی فوقانی در اروپا تجربه شده است.هر چند که شواهد موجود برای تاتو کاری روی پوست انسان مومیایی شده تنها به هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح برمیگردد.
قدیمی ترین اکتشاف از پوست تاتو شده انسان تا به امروز برروی بدن اوتی مرد یخی- کشف شده که تاریخ آن بر میگردد بین ۳۳۷۰ و ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح.(۲)بقیه ی مومیایی های تاتو شده حداقل در۴۹ ایستگاه باستان شناسی بهبود یافته اند از جمله مکان هایی در گیرین لند-آلاسکا-سیبری_مغولستان-چین غربی-مصر-سودان-فیلیپین-و اندونزی این ها شامل نشانه هایی از کشیش آمونت از هاتور الهه مصر باستان میشود.(بین سال های ۲۱۳۴ تا ۱۹۹۱ قبل از میلاد مسیح)چند مومیایی از سیبری شامل فرهنگ پازیریک از روسیه و از چندین فرهنگ توسعه یافته را در آمریکای جنوبی قبل از تشکیل کلمبیا شامل میشود.

.

تاریخچه خالکوبی و تاتو در ایران

خالکوبی در ایران به دوران بسیار قدیم تاریخی بازمی‌گردد. تندیسه‌هایی در پازیریک و لرستان از دورهٔ هخامنشیان یافت شده‌است که نشان خالکوبی و تاتو بر بدنشان بوده‌است.
نوشته های Herodotus اشاره دارند به این که غلامان و زندانی های جنگ تاتو هایی در زبان فارسی در طی یک دوره کلاسیک داشته اند.که این تجربه از ایران تا یونان و سپس روم گسترش یافته است.
مشهورترین تعریف از خالکوبی و تاتو در ادبیات فارسی به ۸۰۰ سال پیش در افسانه ای از جلال الدین محمد رومی در باره مردی مغرور که به دنبال تاتوی شیر بوده است بر گردد اما او یک مرتبه به خاطر تجربه ها و درد سوزن نظرش را عوض میکند.(شیر بی یال و دم اثر مولوی)
در حمام ها دلاکانی بوده اند: کسانی که شغلشان کمک کردن به مردم بوده تا بنوانند خودشان را بشورند.این کار یک شغل قابل توجه بوده است به دلیل اینکه جدا از کمک کردن مشتریان با شستشو، آن ها ماساژور و دندان پزشک و آرایشگر و تتوکار نیز بودند.

.

 گسترش تاتو در دنیا

در تاریخ ثبت شده نخستین خالکوبی و تاتو ها در مصر پیدا شده اند درست در مدت زمانی که اهرام ثلاثه مصر ساخته میشده.(بدون شک این خیلی زود تر شروع شد) زمانی که مصری ها فرمانرواییشان را گسترش میدادند هنر انجام تاتو نیز به همان اندازه منتشر شد. تمدن های اقریطس، یونان، ایران و عربستان نیز بیدار شدند و شکل و چهره هنر را گسترش دادند.نزدیک به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تاتو زدن در چین نیز گسترش یافت.
گیریک ها (مردم اهل یونان) از تاتو زدن برای ارتباط برقرار کردن در میان جاسوس ها استفاده میکردند.علامت های گذاشته شده برای شناسایی جاسوس ها و بیانگر درجه آن ها بود.رومی ها با این کار مجرمین و برده هارو مشخص میکردند.این تجربه با تغیراتی تا به امروز انتقال یافته است.مردم ژاپنی اهل غرب آسیا از تاتو زدن برای نشان دادن وضعیت اجتماعی استفاده میکردند.دختران از وقتی که به یک سنی میرسیدند علامتی را برای خبر دادن از وضعیتشون در جامعه تاتو میکردند درست مثل زنانی که ازدواج کرده بودند.مردم اهل ژاپن برای معرفی کردن تاتو ها توی ژاپن علامتی را تاتو میکردند درست در جایی که در مراسم مذهبی و تشزیفاتی پرورش داده شد و به وجود آمد. در جزیره بورنعو زنان کار تاتو را انجام میدادند.این یک فرهنگ سنتی بوده است.آن ها طرح های تعین کننده را نیزتولید میکردند برای مثال طرح های مالکیت یک محل در زندگی ها و قبیله ها و کسی که صاحب آن قبیله بوده. زنان مایایی تاتوهای ظریفی برروی بازوهایشان داشتندکه هر کدام مثله دستکش های نخی و بنددار بوده است.جنگاوران دایاک و کسانی که سر قطع میکردند برروی دستانشان تاتویی داشته اند. نشان های جمع آوری شده تاتو برای احترام و اطمینان مالکان جایگاه ها برای زندگی کردن بود. پلینزی تاتو را برای ایجاد ارتباط قبیله ای,خانوادگی و طبقاتی گسترش داد. آن ها هنرشان را به نیوزی لند بردند و یک سبک مربوط به صورت را برای تاتو کردن ایجاد کردند که به نام موکو نام گذاری شد و تا به امروز با تغیراتی انتقال یافته و امروزه نیز استفاده میشود. در آن جا دلایلی وجود دارد که مایایی ها,ایناکس ها, و آزیتکس ها در مراسم هایشان از تاتو استفاده میکردند. درست زمانی که قبیله ای منزوی و دور افتاده در آلاسکا برای اولین بار تاتو زدن را تجربه کرد و سبک آن ها تعیین کننده بود و توسط مردم اهل ژاپن آموزش داده شده بود.
در غرب مردم نزدیک به خاک انگلیس از تاتو در مراسم هایشان استفاده میکردند. دانس,نورسه, و ساکسون ها تاج های خانوادگیشان را تاتو میکردند.( یک حرکت سنتی که امروزه نیز استفاده میشود). در سال ۷۸۷ بعد از میلاد مسیح پاپ هندریو انجام تاتو را ممنوع اعلام کرد. ولی این حرکت در بریتانیا تا زمانی که نرمان ها در سال ۱۰۶۶ به آنجا حمله کنند رونق داشت. نورمان ها تاتو را کوچک و بی ارزش میشماردند و به همین دلیل تاتو زدن از فرهنگ غربی طی ۱۲ الی ۱۶ قرن ناپدید شد.

.

رونق تاتو در ژاپن

زمانی که خالکوبی و تاتو در غرب خفیف شد در ژاپن بسیار رونق یافت. در ابتدا تاتو برای علامت گذاری روی مجرمین استفاده میشد. اولین تهاجم ک علامته خط طولانی در سرتاسر پیشانی را به همراه داشت. و دومین تهاجم اضافه کردن یک قوس را به همراه داشت. و سومین تهاجم با علامت زدن بقیه خط ها به همراه بود. در نتیجه همه این علامت ها کاراکتر های ژاپنی را برای سگ ها تشکیل میدادند. و باعث ظاهر شدن قانون اصلی سه ضربه در بیرون شما شد. در زمانی که ژاپنی ها کار تاتو را برای زیبا سازی شکل ها و هنرشان بالا بردند. ژاپنی ها امروزه برای ایجاد مراسم خواستگاری با ۱۷۰۰ عدد در روز این هنر را افزایش دادند و این را مانند یک واکنش به قوانین سخت گیرانه درباره کارهای برجسته و انواع آن میدانند.
فقط پادشاهان اجازه داشتند تا لباس های بسیار زیبا بپوشند. به عنوان یک برامد از وسط این کلاس ها پادشاهان خودشان و تمام بدنشان را برای زیبا کردن و آراسته کردن تاتو میکردند. کسی که تاتوها سنگینی داشت فقط یک لباس کمری میپوشید و این نوع لباس پوشیدن بسیار متفکرانه بوده است ولی آن ها فقط در تنهایی هایشان و در خانه شخصی خود میتوانستند این کاررا انجام دهند.

.

رونق دوباره تاتو در غرب

ویلیام دامفر کسی که مسئول معرفی دوباره تاتو در غرب شد. ویلیام یک دریانورد و کاوشگر بود کسی که به تمام دریا های جنوبی سفر کرده. در سال ۱۶۹۱ ویلیام یک تاتو سنگین پلیمزی رو به لندن اورد که به اسم شاهزاده گیولو شناخته میشد که توسط یک شاهزاده دیگر طراحی شده بود. ویلیام میخواست برای جذب مردم یک دستگاه چاپ پول را به نمایش بگذارد ولی این کار او باعث خشم مردم در لندن شد. و در ان سال حدودا ۶۰۰ سالی بود که مردم تاتو رو در اروپا دیده بودند و تاتو شناخته شده بود و احتمالا باید ۱۰۰ سال دیگر نیز شناخته شده باقی میماند قبل از این که تاتو زدن در غرب دوباره وقفه ای ایجاد کند.
در اواخر سال ۱۷۰۰ کاپیتان کوک یک سفر جداگانه تا اقیانوس های ساکن را به راه انداخت. مردم لندن به  او خوشامد گفتند و ان هارا پذیرفتند و دلواپس او بودند تا زود تر برگردد و مردم بتوانند هنر او و محصولات مصنوعی را ببینند در هنگام برگشت از یکی از سفرهایش او یک تاتو بسیار سنگین از پلینزی آورد که اومای نامیده میشد.و باعث ایجاد حسی جدید در لندن شد. خیلی زود در کلاس های بالا مرتبه تاتو های کوچکی در محیط ها بی خطر زده شد. برای یک مدت کوتاه تاتو به عنوان یک هوس و میل بود.

.

اختراع اولین دستگاه تاتو

چیزی که خالکوبی و تاتو را از به حرکت در امدن همه جانبه حفظ میکرد آهسته بودن  و طرز کار پر زحمت ان بود. هر سوراخی که برروی پوست به وجود می آمد، توسط دست صورت میگرقت و جوهر بسیارکاربرد داشت . در سال ۱۸۹۱ ساموئل اورتیلی اولین دستگاه تاتو رو اختراع کرد. که برروی خودکار ماشینی ادیسون مستقر بود که کاغذ را به همراه نقطه گذاری با سوزن سوراخ میکرد. طرح های اصلی به همراه حرکت های حلقه مانند و یک لامپ و جعبه های سوزن امروزه قطعات یک دستگاه تاتو را تشکیل میدهند. دستگاه ماشینی تاتو به همه این اجازه را میدهد تا بتوانند یک تاتو معقول و با هزینه کم را به دست آورند و با میل و بدون اجتناب به تاتو زدن بپردازند. به صورتی که یک فرد با درامد متوسط میتواند یک تاتوی خوب را داشته باشد و سلیقه و کلاس مردم به این سمت چرخیده است.
پس از گذشت قرن ها تاتو معامله و اعتبار عالی که داشت را از دست داده بود. تاتو کارها در یک مقطع با هرزگی کار میکردند. کسانی که تااتو های سنگینی داشتند به همراه سیرک ها سفر میکردند و نمایش هایی انجام میدادند. بتی برالدبنت به همراه سیرک برادران رینگلینگ در سال ۱۹۳۰ سفر کرد و برای سال ها یک ستاره در نمایش بود.
دیدگاه فرهنگی تاتو برای بیشتر قرن ها بسیار فقیر و ناچیز بود تا وقتی که تاتو به زیر زمین ها انتقال پیدا کرد. مدتی طول نکشید که تاتو در جامعه های مخفی توسط هنرمندان پذیرفته شد و در انجا مدرسه ای برای خواندن هنر نبود. حتی روزنامه و یا حتی انجمنی هم وجود نداشت. فروشندگان تاتو به ندرت محصولاتشان را آگهی میکردند و میخواستند برای بالا بردن عرشه کشتی برای زمانی که میخواهند بروند و تاتو های با کیفیت را ببیند آموزش ببینند.

تصویری که میبینید دستگاه قلم الکتریکی (قلم استنسیل پنوماتیک) اختراع توماس ادیسون در سال ۱۸۷۶ است که با یک نوک فلزی کاغذ را سوراخ میکند و از اولین دستگاه های کپی و پرینت دنیاست.

قلم الکتریکی ادیسون به کار رفته در دستگاه کویل تاتو و خالکوبی

قلم الکتریکی ادیسون برای تاتو و خالکوبی

تصویر زیر اولین دستگاه تاتو اختراع شده توسط ساموئل ارلی در سال ۱۸۹۱ بر گرفته از اختراع توماس ادیسون است که در ابتدا فقط توسط خود او در ایرلند برای انجام تاتو استفاده میشده ولی پس از مهاجرت او به نیویورک شروع به تولید و فروش این دستگاه در بازار کرده است.

اولین دستگاه تاتوی دنیا اختراع ساموئل ارلی

اولین دستگاه تاتوی دنیا اختراع ساموئل ارلی

.

متولد شدن سبک تاتوی آمریکایی

محل تولد سبک تاتوی آمریکایی در میدان چاسام شهر نیو یورک بوده است.  در آنجا یک بندر و فروشگاه تفریحی برای جذب کلاس های کار مردم به همراه درامد بود. ساموئل اوریلی گوشواره هایش را از بوستون گرفته بود و با آن ها یک مغازه برای گرفتن کاراموز ایجاد کرد که اسم یکی از کاراموزانش چارلی ووگنر بوده است. بعد از این که ساموئل در سال ۱۹۰۸ مرد، چارلی یک مغازه تغذیه برای بیزینس راه انداخت که در این مغازه لیو البرت اورا همراهی میکرد. البرت در تلاش بود تا یک طراح کاغذ دیواری شود و او هردوی این مهارت ها را در تاتو انتقال داد. او یک شخص برجسته برای طراحی دوباره یک چیز جزئی بزرگ از تاتو های هنری و درخشنده بود.
زمانی که تاتو در اوج شهرت در حال نابودی در سر تا سر کشور بود در میدان چاسام اتفاقی رخ داد.زن ها عکس همسرانشان را به همراه مثالی از کار آن ها و بهترین شکل کارشان تاتو میکردند. آن ها به گونه ای این کار را انجام میدانند تا بتوانند برای کارهای همسرانشان تبلیغاتی را انجام دهند. در این مدت بود که تمام وسایل و تجهیزات کار تاتو به شهرت خود رسید ومهم شد مثل سرخ شدن لب ها توسط   رنگ های تاتو و خط چشم ها. در هنگام رخ دادن جنگ جهانی اول عکس های درخشنده انجام تاتو نیز تغییر پیدا کردند وبه شکل های شجاعانه و جنگی تغییر یافتند.
در سال ۱۹۲۰ تاتو زدن به همراه ممنوعیت های زیاد و همچنین بحران میدان چاساما جذبه و اقتدار خود را از دست داد. مرکز انجام هنرهای تاتو به قسمت گونی در ایسلند انتقال یافت. در سرتاسر این شهر تاتو کارها مغازه های خود را باز کردند در مکان های خود و این میتوانست آن هارا پوشش دهد و آن هارا به تاتو کارهای به نام تبدیل کند در تمام شهرها به همراه مراکز نظامی که بسته شده اند و در مرکز کشتی های مخصوص صورت میگرفت. تاتو کاری نیز به انتشار و سفر در جهان درامد. شما میتوانید به نزد کسانی بروید که به دلیل تاتو هایی که زده اند به آن قسمت از دنیا سفر کرده اند.
بعد از جنگ جهانی دوم انجام تاتو باحمایت اجتماعی که داشتند و به کمک مارلون براندو که یک مدل دوچرخه سوار بوده است و همچنین مقصر این کار جاوانیلا بیشتر به سیاه قلم تبدیل شد .تاتو زدن مقداری احترام در فرهنگ آمریکا پیدا کرده بود. سپس در سال ۱۹۶۱ دچار به وجود آمدن فاجعه ای در بیماری های هپاتیت شد و سپس تاتو کارها به دنبال راه حل های برای جان بخشی دوباره به افراد و تاتو رفتند.
به دلیل این اتفاق بسیاری از مغازه های تاتو شروع به ضد عفونی کردن ماشین های تاتو کردند و به همین دلیل از آن ها بسیار کمتر استفاده میشد. روزنامه ها خبرهایی درباره مسمومیت خون پخش میکردند و همچنین بقیه مریضی هایی که امکان به وجود آمدن دیگر مریضی ها در روزنامه ها بود. در ابتدا مسئولین شهر نیو یورک به تاتو آرتیست ها و انجمن آن ها فرصتی دوباره دادند ولی تمام تاتو کارها خودمختار بودند و توجه نمیکردند و آنان قادر به درست کردن خود و کارهایشان نبودند. راز سلامتی این بیماری ها در چهره های متفاوتی انتشار پیدا کردند ولی مغازه های تاتو در میدان و در گونی ایسلند همگی بسته شدند و در نیو یورک بسیار سخت و دشوار بود اینکه بخواهند کاری به عنوان تاتو را انجام دهند. انجام چنین کارهایی کاملا غیر قانونی بود وتاتو تمام اعتبار خود را از دست داده بود و فقط تعداد بسیار کمی از مردم تاتو را میخواستند. بهترین مغازه ها به فیلادلفیا وبه جرسی انتقال یافتند درست زمانی که این کار غیر قانونی بود.
در آواخر سال ۱۹۶۰ وضعیت تاتو کارها به سوی تغیر درحال حرکت بود و به کلی عوض شده بود. بیشتر کسانی که تاتو میخواستند  پیش شخصی به نام لیلی توتل میرقتند. او شخصی بسیار مهربان و فریبنده و هیجان انگیز بود و به خوبی میدانست که چگونه باید از افکار مختلف استفاده کند. او ابتدا یک زن مشهور و مخصوص را تاتو کرد. و سپس تمام روزنامه ها و کانال های تلوزیونی پیش لیلی رفتند تا اطلاعاتی در باره این هنر قدیمی و باستانی به دست بیاورند.
امروزه خالکوبی و تاتو زدن در حال بازگشت مقتدرانه است. و امروزه بسیار مشهور است و در بیشتر کشور ها پذیرفته شده است حتی بیشتر از هر زمان دیگری. تمام مردم در هر طبقه ای از جامعه، هنرمندان تاتو های مختلفی را برای خود انتخاب کرده اند. این پیشرفت شهرت باعث جابجایی تاتو کارها در نوع پیدا کردن هنرمندان شده است. تاتو کار ها در این سال ها بیشتر از هر زمان دیگری احترام خاصی را پیدا کرده اند حتی بیشتر از ۱۰۰ ساله گذشته. امروزه تمام تاتو کارها سنت های گذشته را به همراه سبک مخصوص خود مخلوط کرده اند و امروزه طرح های مختلفی در هنر بدن برای مردم ایجاد کرده اند. به همراه استفاده کردن از مقداری جوهر انجام دادن کار تاتو باعث رسیدن به مقداری شهرت شده است.
اگر شما نظرات هیجان انگیز و عالی در مورد خالکوبی و تاتو برای اضافه کردن به این مطلب دارید لطفا فقط برای ما ایمیل کنید و نظرات خودتون را برای ما بنویسید.

منبع: http://www.powerverbs.com/tattooyou/history.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_tattooing

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *