تتو نقطه‌ ای (دات ورک – Dotwork)، خال‌های زیبا!

روش‌ها، میزان درد، هزینه و ایده‌های تتو نقطه ای

تتو نقطه‌ ای یا دات ورک در سالهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به یک سبک مورد توجه تبدیل شده است. هنرمندان بسیاری با استفاده از این سبک، جذاب ترین طرح‌های تتو را ایجاد کرده اند و برخی از آنها نیز این سبک را با سبک‌های زیبای دیگر در تتو آمیخته اند. تتو نقطه ای می‌تواند بعنوان یک تتو مستقل و یا بعنوان قسمت سایه زده شده در تتوهای سبک دیگر مورد استفاده قرار گیرد. با ما همراه باشید تا در مورد این سبک زیبا بیاموزیم.

 

تتو نقطه ای

استفاده از تتو نقطه ای در اجرای گلبرگ ها

 

تتو نقطه ای چیست؟

تتو نقطه ای در واقع یک نوع تکنیک برای ایجاد تصویر و یا جلوه های بصری می باشد. این تکنیک اغلب برای ایجاد تصاویر کامل پرتره و برای سایه زدن استفاده می شود. هنگام استفاده سایه هنرمند اغلب از جوهر سیاه، خاکستری آبی تیره، و یا حتی قرمز استفاده می کند. نکته جالب در مورد تاتو نقطه ای است که شما اگر از دور به تتو نقطه نگاه کنید آن را یک طرح کامل و بدون شکاف می‌بینید اما وقتی به آن نزدیک می شوید تازه متوجه این می شوید که همه این طرح یکپارچه، توسط تعداد زیادی نقطه ایجاد شده‌است. تتوی نقطه ای تقریبا برای هر تصویری ظاهر منحصر به فردی ایجاد می‌کند. بنابراین می توان گفت که استفاده از تاتو نقطه ای یا دات‌ورک برای هر طرحی مناسب است!

 

تاتو دات ورک

تاتو دات ورک از تکنیک های مرسوم برای ایجاد سایه روشن در اجرای تتو

 

تاریخچه تاتو نقطه ای

جالب است بدانید که وجه مشترک همه خالکوبی های قدیمی طراحی نقطه‌ای است. مرد یخی که اولین مومیایی کشف شده با تتو است، تتو هایی با طرح نقطه ای دارد. علاوه بر این مومیایی‌های زن مصری باستان نیز دارای خالکوبی های مختلفی از این دست بوده اند. محققان گمان می کنند که خالکوبی به این روش اغلب به عنوان یک روش درمانی برای تسکین درد استفاده می‌شده است. در دوران مصر باستان تتو تقریباً مختص زنان بود. برخی معتقدند این راهی برای آنها بود که روسپی ها را علامت بزنند یا از زنان در برابر بیماری های مقاربتی محافظت کنند. با این حال تحقیقات بیشتر آثار هنری خالدار در ناحیه شکم و ران و سینه را پیدا کرده است که نشان می‌دهد از تاتو نقطه ای برای تسکین درد در دوران بارداری و زایمان استفاده شده است. بعضی از افراد اعتقاد دارند که این روش ممکن است که بتواند به تسکین برخی از دردها کمک کند زیرا برخلاف روش های دیگر تاتو زدن این روش از ضربه های مستقیم و نقطه ای کمک می گیرد.

 

تاتو نقطه دار

تاتو نقطه ای برای پر کردن داخل طرح تتو

 

طرح های متداول تتو نقطه‌ای

این روش معمولاً در طرح‌های تتو هندسی، ماندالا، روحانی و مذهبی استفاده می شود. با این حال این سبک از تاتو را می توان در هر طراحی منحصر به فردی استفاده کرد. دلیل اینکه این سبک تاتو برای سایه زدن مناسب است و سایه هایی لطیف و یکنواخت ایجاد می کند، اکثراً برای ایجاد سایه های ماندالاها استفاده می‌شود. اگر به تاتو های هندسی نیز دقت کنید متوجه می‌شوید که معمولاً برای ایجاد عمق و سایه در شکل ها از این تکنیک استفاده می شود. سبک خاصی از سایه زدن و رنگ آمیزی تاتو ها وجود دارد که به آن تتو فضای منفی گفته می شود. در این روش از رنگ پوست شما به طور طبیعی برای ایجاد سایه های روشن طرح استفاده میشود. بنابراین بهترین تکنیک برای اجرای این سبک، تکنیک نقطه زدن است. یکی از بهترین روش ها برای اجرای طرح های تتو واقع گرایانه، اجرای اعضای بدن انسان ها و مجسمه ها به شکلی کاملا دقیق و اغراق نشده، استفاده از دات ورک است.

 

تاتو صورت انسان

در این مورد تاتو صورت انسان، با کمک نقطه های تیره و روشن حجم گرفته است. نقاط روشن رنگ خود را از پوست طبیعی دارد.

 

نقطه‌های دستی بهتر است یا دستگاه‌های نقطه زن؟

اجرای نقطه های این سبک تاتو به صورت دستی در طول سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است به این صورت که هر نقطه از طرح، توسط هنرمندی که تاتو را اجرا می کند به صورت جداگانه اجرا می شود. افراد مشهوری مانند نوح سایرس، کشا و دبی رایان از این تکنیک تتوی نقطه استفاده کرده اند. البته باید گفت که تکنیک نقطه زدن با دست تاحدودی در سال‌های قبل شهرت بدی داشته است زیرا مخصوص افراد زندانی تبهکار که برای تاتو زدن فقط از دست و سوزن و جوهر کمک می گرفته اند بوده است. اما در سال های اخیر که هنرمندان حرفه ای با استفاده از این روش طرح های بسیار مدرن زیبایی را خلق کرده‌اند نظر مردم در مورد ایجاد نقطه ها به صورت دستی متفاوت شده است. چرا که این روش به هنرمند اجازه می دهد تا در کار خود دقت بیشتری داشته باشد و هر جزئیات کوچکی را که قابل تصور است بر روی پوست خلق کند. با این وجود تعداد زیادی از تاتو آرتیست ها ترجیح می‌دهند از دستگاه‌های کویل استفاده کنند زیرا این ماشین‌ها یک گزینه‌ی ایمن‌تر سریع‌تر و سازگارتر هستند؛ ماندگاری تاتو با آنها بیشتر است و همچنین اجرای تاتو با آنها درد کمتری خواهد داشت. زیرا می توانید خالکوبی را سریع تر انجام دهید.

 

تتو DOTWORK

تتو DOTWORK

 

میزان درد تاتو نقطه‌ای

اجرای سایه های ملایم نقاط روشن در واقع یکی از تکنیک های دردناک تاتو محسوب می شود. با این وجود بسیاری از موارد در میزان درد تاتو نقش دارند. اولین مورد که روی درد تاتو تاثیر میگذارد میزان حساسیت و تحمل درد شما است. ناحیه‌ای از بدن که روی آن تاتو اجرا می شود نیز نقش مهمی در میزان درد تاتو ایفا می کند. برای مثال دنده ها شانه و بازوی داخلی معمولاً بیشتر دردناک هستند.

چیزی که اکثر مردم در هنگام توصیف تاتو نقطه ای به آن اشاره می کنند این است که درد تاتو نقطه ای بسیار موضعی است. به این معنی که شما درد آن را در جایی که نقطه انجام می شود احساس می کنید، در حالیکه در تاتو های معمولی در معمولاً در سراسر ناحیه ساطع می شود.

عامل دیگری که ممکن است این سبک تاتو را دردناک نماید زمان است زیرا هنرمند در این روش باید چند نقطه کوچک ایجاد کند و نه خطوط کامل یا قسمت های رنگی.

 

تاتو بدن با تکنیک دات ورک

تاتو بدن با تکنیک دات ورک

 

مراقبت های بعد از تاتو نقطه ای

نکته خوب در مورد مراقبت های بعد از تتو های نقطه ای این است که نیازی به مراقبت های سختی ندارد. کافیست تاتو را مرطوب نگه دارید و به توصیه های هنرمند خود گوش دهید و عمل کنید که معمولاً شامل دور بودن از نور خورشید، حمام نکردن با آب خیلی داغ و یا نرفتن به استخر و کندن روی زخم است.

 

تتو هندسی نقطه ای

تتو هندسی نقطه ای

 

آیا تاتو های دات‌ورک هزینه بیشتری دارند؟

از آنجا که مدت زمان اجرای تتو نقش مهمی در قیمت آن دارند می توانید انتظار داشته باشید که این نوع تاتو گران تر باشد زیرا به طور کلی بیشتر از تتو های معمولی طول می‌کشد.

تاتو دات ورک

تاتو دات ورک

 

ماندگاری تتو های نقطه ای

مایلید بدانید که ماندگاری تتوها به چه عواملی بستگی دارد؟ باید گفت که به طور کلی هر چه قدر غلظت رنگ و ضخامت خطوط تاتو بیشتر باشد آن تتو ماندگارتر خواهد بود. بنابراین تاتو های نقطه ای که با استفاده از سوزن های تتو کوچکتر و یا طرح های کم رنگ تر ساخته شده اند پس از مدتی به ترمیم نیاز دارند.

 

تاتوهای نقطه ای

تاتوهای نقطه ای

 

نکاتی برای داشتن یک تجربه خوب از تاتو نقطه ای

تصمیم گیری برای زدن یک تاتو همیشه یک تصمیم بزرگ است تاتو برای همیشه روی بدن شما باقی نمی ماند مگر اینکه روش پاک کردن تاتو از روی پوست با کمک اشعه لیزر را انتخاب کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند نتیجه خوبی بگیرید:

هنرمند مناسب را پیدا کنید

برای انجام تاتو های نقطه ای ایده خوبی است که هنرمندی را پیدا کنید که تجربه خوبی از اجرای این سبک داشته باشد. شما حتی می‌توانید نمونه کارهای اجرای تتو آنها را ببینید تا از آنها الهام بگیرید و یا از حرفه‌ای بودن آنها در این سبک مطمئن شوید. هنرجویان دوره های آموزش تاتو بدن  اینکینگ، صفر تا صد طراحی و اجرای انواع سبک های تاتو شامل تاتو نقطه‌ای و همچنین تکنیک‌های اجرای صحیح و اصولی تتو بدن را فرا می‌گیرند.

 

تتو دات ورک

استفاده از تکنیک تتو دات ورک

 

اندازه تتو را انتخاب کنید

آیا یک تصویر یا طرح ساده می خواهید و یا قصد دارید یک تتو بزرگ با جزئیات بسیار زیاد داشته باشید؟ دانستن اینکه اندازه تاتو شما ما چقدر است به شما در انتخاب طرح تاتو کمک می کند. اگر این اولین تاتو شماست از کوچک شروع کنید و بدانید که همیشه می‌توانید به طرح خود شاخ و برگ بدهید، آن را بزرگتر کنید یا جزئیاتش را افزایش دهید.

 

تاتوهای دات ورک بسیارمناسب اجرای واقع گرایانه و پرتره هستند

تاتوهای دات ورک بسیارمناسب اجرای واقع گرایانه و پرتره هستند.

 

منطقه ای که می‌خواهید تاتو روی آن باشد را انتخاب کنید

آیا قصد دارید تتوی خود را پنهان کنید؟ پس بهتر است دنده ها گردن یا پشت گوش را انتخاب کنید اما اگر می‌خواهید تاتو شما نمایش داده شود بهتر است بازو، انگشت، پایین پا یا قفسه سینه را انتخاب کنید.

 

تاتو نقطه

امضای متیو نگرونی (از هنرمندان اجرای تاتو نقطه ای) بر روی بدن مشتریانش یک نقطه بزرگ سیاه است!

 

تاتو نقطه ای مقدس

تاتو نقطه ای مریم مقدس

 

برای اطلاع از زمان برگزاری دوره های آموزش تتو و مشاهده ویدیوهای رایگان آموزش تتو به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید!

 

اجرای تاتو کاکتوس به روش نقطه زنی

اجرای سایه زنی های تاتو کاکتوس به روش نقطه زنی.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *