تاتو خالکوبی سنتی

تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی در دنیا

این روش که در اصطلاح لاتین به تاتو های Stick and poke معروف هستند، امروزه جایگاه ویژه ای برای خود پیدا کرده اند و طرفداران آن رو به افزایش هستند. اما سوالی که پیش روی ماست این است که با وجود دستگاه های امروزی تاتو، چرا بعضی از افراد تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی را ترجیح می دهند و آیا این روش می تواند یک روش بهداشتی و ایمن باشد؟ ما سعی کرده ایم در مطلبی که پیش روی شماست به این سوالات پاسخ دهیم.

 

 

تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی چگونه انجام می شود؟

نحوه تاتو خالکوبی زدن سنتی

تاتو سنتی

در این روش که به دوران باستان باز می گردد یک جسم نوک تیز را در جوهر خالکوبی فرو می برند و سپس با آن به طور مکرر پوست را سوراخ می کنند تا طرح تاتو روی بدن شکل بگیرد.

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری فرهنگ ها از این روش استفاده می کرده اند. در برخی از آن ها تاتو برای محافظت در مقابل عقاید خرافی و در بعضی دیگر به عنوان نوعی شناسایی به کار می رفته است. البته دلایل متعدد دیگری نیز برای تاتو زدن وجود داشته است.

 

 

ابزار و رنگدانه تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی

وسایل مورد نیاز برای تاتو سنتی

وسایل مورد نیاز برای تاتو سنتی

در قبیله مائوری از یک استخوان تراش خورده به عنوان جسم نوک تیز استفاده می کرده اند. سپس آن ها را به نوعی رنگدانه آغشته می کرده اند و بر روی پوست ضربه می زدند.

سایر فرهنگ های باستانی از ابزارهای متفاوتی برای این منظور استفاده می کرده اند. از آن جمله می توان به خارهای گل رز و یا دندان کوسه اشاره کرد. رنگدانه های مورد استفاده اغلب دوده بوده است. برخی از قبایل اینوت از رنگدانه های زرد برای تاتو زدن استفاده می کرده اند.

 

 

انواع روش سنتی

روش سنتی ژاپنی تاتو خالکوبی

روش سنتی ژاپنی تاتو

روش سنتی ژاپنی (Bambo Tattoo)

وسیله طراحی شده در این روش شامل یک چوب بامبو برای دستگیره و تعدادی سوزن در سر آن است. چوب بامبو معمولا صاف و گرد طراحی می شد تا تاتوآرتیست راحت تر کار کند. برای مواقعی که احتیاج باشد تا خط های ریز یا درشت بزنید می توانید تعداد سوزن ها را کم یا زیاد کنید. وارد کردن سوزن با زاویه و عمق مناسب در پوست مهارت خاصی می خواهد.

 

روش سنتی چنگک تاتو خالکوبی

روش سنتی چنگک تاتو

تکنیک چنکگ (RAKE & STRIKING STICK TECHNIQUE)

این یکی از قدیم ترین و ابتدایی ترین روش های شناخته شده در کل دنیا است. اگر چه این تکنیک در اکثر کشور ها از بین رفته است اما هنوز هم در بعضی از کشورهای دنیا از جمله سرزمین های اقیانوس آرام رواج دارد. کشورهایی مانند پاپوآ گینه نو و ساموا. معمولا جنس این چنگک از استخوان است و در هنگام تاتو زدن تاتوآرتیست با دقت زیاد پوست را می کشد و در بعضی مواقع حتی یک نفر دیگر این کار را انجام می دهد.

 

روش سنتی لوله فلزی تاتو خالکوبی

روش سنتی با لوله فلزی تاتو

لوله فلزی (METAL TUBE TATTOOING TECHNIQUE)

این روش در جنوب شرقی آسیا رواج داشته و بیشتر در تایلند باستان از آن بهره می برده اند. تصور بر آن که روش غربی کنونی برگرفته از این روش سنتی است.

 

 

تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی در فرهنگ مائوری

زن و مرد در قبایل مائوری در نیوزلند تاتو می زدند. مردان معمولا از طرح های مارپیچی که از باسن شروع می شد و تا زانو ادامه داشت استفاده می کردند. در فرهنگ مائوری سر یک عضو مقدس شناخته می شد و زنان اطراف بینی و لب های خود را تاتو می زدند. آن ها از خالکوبی به عنوان هویت و شخصیت اجتماعی خود استفاده می کرده اند. همچنین تاتو زدن می توانست یک درمان برای جوانسازی پوست باشد که تا دهه ۱۹۷۰ به طول انجامید.

 

 

تاتو به عنوان یک نوع درمان

محققان یک جسد با نام Ötzi معروف به مرد یخی را در مرز ایتالیا و اتریش کشف کرده اند که قدمت آن به ۵ هزار و ۲۰۰ سال پیش باز می گردد. متخصصانی که این جسد را مورد معاینه قرار داده اند متوجه خالکوبی هایی به شکل ضربدر و یا نقاط در امتداد ستون فقرات، کمر و مفاصل او شدند و به این نتیجه رسیدند که به احتمال زیاد تاتو به عنوان یک روش درمانی مانند طب سوزنی به کار می رفته است.

 

 

تاتو برای زنان در مصر باستان

روش سنتی تاتو خالکوبی برای زنان مصر باستان

روش سنتی تاتو برای زنان مصر باستان

همه مومیایی های یافت شده در مصر باستان دارای تاتو بوده اند و به نظر می رسد که فقط زنان دارای تاتو مومیایی می شده اند. بسیاری از مردم بر این باور بودند که در مصر باستان فقط روسپی ها یا زنان برده تاتو داشته اند اما امروزه یک تئوری دیگه مطرح شده است. اکنون باستان شناسان بر این باورند که خالکوبی یک حمایت معنوی محسوب میشده و در مراحل دشوار زایمان و بارداری از زنان محافظت می کرده است.

مومیایی که طرز تفکر دانشمندان را تغییر داد آمونت نام داشت. کتیبه های آرامگاه او نشان می داد که او یک کشیش درجه یک بوده است. بسیاری از مومیایی های زن دیگری که کشف شد در بین شاهانه ها بودند.

تاتو ها معمولا در اطراف شکم زده می شدند و با افزایش حجم شکم در بارداری تغییر می کردند. همچنین بر روی سینه ها و اندام فوقانی خالکوبی مشاهده شده است. باستان شناسان توانستند ابزار خالکوبی ساخته شده از برنز که قدمت آن به ۱۴۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد را کشف کنند. سوزن ها حداکثر ۲ اینچ بودند و اغلب از چندین سوزن به یکباره استفاده می شده است. ابزارهای مشابهی نیز در مصر قرن نوزدهم یافت شد.

 

 

روش مدرن شده تاتو سنتی

روش خانگی و ساده برای زدن تاتو سنتی

روش خانگی و ساده برای زدن تاتو سنتی

امروزه روش سنتی سوراخ با جسم نوک تیز ارزان قیمت است. خالکوبی هایی به این سبک برای طرح های ساده، یک کلمه و یا یک سمبل معنی دار به کار می رود. ابزارهایی که امروزه برای تاتو زدن های سنتی به کار می رود دقیقا همان ابزارهایی هستند که در زمان های باستانی از آن ها استفاده می کرده اند اما بعضی از افراد از سوزن های دوزندگی استفاده و آن ها را با شعله استریل می کنند. برای بلندتر کردن سوزن می توان از یک مداد استفاده کرد. می توانید سوزن را در پاک کن مداد فرو ببرید و طول سوزن را افزایش دهید. هر چه از سوزن فاصله بگیرید فشار کمتری به آن می آورید و بدین گونه می توانید به راحتی عمق سوزن فرو رفته در پوست را تعیین کنید. برای اینکه بدانید توانسته اید جوهر را به عمق صحیح پوست وارد کنید باید تخصص کافی داشته باشید.

 

 

این روش چقدر درد دارد؟

دستگاه های تاتو امروزی به سرعت کار می کنند و همین امر موجب سریع تر ایجاد شدن طرح می شود و مشتری مدت زمان کمتری درد را احساس می کند. اما در روش سنتی این زمان بسیار بیشتر است و قاعدتا باید زمان ببیشتری درد تاتو را تحمل کنید. همچنین تورم به وجود آمده در روش سنتی بیشتر از روش های امروزی است اما این مورد می تواند یک امر طبیعی باشد.

مردم درد این روش را مثل پنجه گربه بر روی محل آفتاب سوختگی شرح می دهند و بعضی دیگر آن را مانند سوختگی می دانند. افرادی که تحمل درد کمی دارند نباید از این روش استفاده کنند.

 

 

خطرات احتمالی تاتو سنتی و انواع روش های خالکوبی قدیمی

این روش معمولا در خانه انجام می شود و همین موضوع می تواند برای شما خطر آفرین باشد. البته بعضی از تاتوآرتیست ها هستند که در کنار کار خود برای سرگرمی روش خالکوبی قدیمی را انجام می دهند. به هر حال اگر شما همچنان تمایل دارید که یکی از آن ها را داشته باشید از استریل بودن وسایل اطمینان حاصل کنید.

 

 

واکنش های آلرژیک

همان طور که قبلا هم گفته شد این روش تورم بیشتری نسبت به روش های معمولی دارد. واکنش های آلرژیک می تواند نسبت هر چیز خارجی ایجاد شود پس این مورد می تواند تا حدی معین عادی باشد. در روش ستنی بیشتر مواقع از رنگ هایی استفاده می شود که در آن ها فلزات سنگینی مانند تیتانیوم و سرب به کار رفته است که بعضی از افراد به آن حساسیت دارند.

در صورت قرمزی و تورم بیش از اندازه توصیه می شود که حتما توسط دکتر معاینه شوید. این تورم و قرمزی می تواند فقط یک واکنش شدید به جوهر باشد و یا شروع یک واکنش شدید آلرژیک.

3 پاسخ
  1. Ham گفته:

    من این روش رو از پارسال شروع کردم. اول با سوزن خیاطی زدم و جواب خوبی گرفتم. بعد سوزن تتو خریدم و الان با این روش کار میکنم. درد هم نداره اگه ۱۵ دقیقه قبل شروع پماد بی حسی بزنید. :-) :-)

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *