تاتو در دوران بارداری و شیردهی مضر است؟

شاید شما با وجود این که باردار هستید بخواهید یک تاتو زیبا از نوع موقت یا دائم داشته باشید. مطمئنا سوالی که ذهن شما را به خود مشغول کرده است این است که آیا تاتو در دوران بارداری و شیردهی برای من یا فرزندم مضر خواهد بود؟ در مورد تاتو زدن در دوران بارداری تحقیقات بسیار کمی صورت گرفته است اما ما در این مطلب سعی خواهیم کرد که بطور مفصل این موضوع را شرح دهیم.

 

 

خطرات احتمالی و مشکلات ناشی از تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی

تاتو زدن زن باردار و شیرده

تاتو زدن زن باردار و شیرده

 

بیماری های خونی

اولین موضوعی که باید به آن دقت کافی داشته باشید این است که اگر در حین تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی به بیماری های عفونی مبتلا شوید به چه اندازه می تواند برای کودکتان نیز خطرناک باشد. با این که احتمال این موضوع بسیار نادر است و FDA سازمان دارو و غذای آمریکا هیچ گونه گزارش مبنی بر مبتلا شدن یک فرد به بیماری های خونی از قبیل HIV و هپاتیت B از طریف تاتو زدن ندارد اما باز هم باید مد نظر داشته باشیم که این کار در دوران بارداری به چه اندازه می تواند خطرناک باشد. حتما توصیه می شود بگذارید این دوره به پایان برسد و بعد از آن برای تاتو زدن به یک سالن تاتو بروید زیرا این موضوع نه تنها ممکن است برای شما، بلکه برای فرد دیگری که قرار است پا به این دنیا بگذارد خطر آفرین خواهد بود.

هولی کامینگز، دکتر استادیار متخصص زنان و زایمان در بیمارستان Penn Medicine می گوید: “مطمئن ترین چیز اینست که تا بعد از بارداری صبر کنید و پس از خالکوبی کنید.”

 

عفونت های باکتریایی تاتو در دوران بارداری و شیردهی

طبق بررسی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت ۰٫۵ الی ۰٫۶ درصد از افراد به دلیل خالکوبی دچار عفونت می شوند. در حالی که این میزان نسبتاً کم است اما هرگونه عفونت در دوران بارداری و هرگونه دارویی برای رفع آن می تواند به طور بالقوه بر روی جنین تأثیر گذار باشد.

رعایت دستورالعمل های ایمنی و بهداشتی می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند. (برای آشنایی با مراقبت های بعد از انجام تاتو به این مطلب بروید.) با این حال باز هم امکان دارد که محل زخم تاتو عفونت داشته باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید که یک خالکوبی تازه یک زخم باز است و همین امر آن را مستعد عفونت می کند. فردی که دارای سیستم ایمنی ضعیف تر باشد در معرض خطر بیشتری قرار دارد. (برای آشنایی با فواید و عوارض احتمالی تاتو بدن کلیک کنید)

اگر تمامی مراحل بالا و مراقبت بعد از تاتو را به خوبی انجام داده اید و یکی از علائم زیر در شما بروز کرده است حتما به پزشک مراجعه کنید:

تب کرده اید که این موضوع می تواند از عفونت محل تاتو باشد. همان طور که می دانید تب می تواند یکی از علائم عفونت باشد.

لرز در بدنتان افتاده باشد.

ترشحات بدبو در ناحیه خالکوبی که باز می تواند از علائم عفونت باشد.

مناطقی از تاتو سفت و یا قسمتی متورم شده باشد. رنگ تاتو در بعضی موارد بافت یک قسمت از پوست را از بین می برد.

ممکن است بسیاری از این علائم نشان دهنده یک عفونت سطحی و به راحتی قابل درمان باشد اما بسیار سخت است اگر شما در حین بارداری به یک عفونت استاف دچار شوید. همان طور که در قبل نیز به آن اشاره شد حتی اگر عفونت به تنهایی برای شما و یا جنینتان مضر نباشد، دارو هایی که برای از بین بردن عفونت مصرف می کنید می تواند این خطر را ایجاد کند.

 

حساسیت های ناشی از رنگ های تاتو

اطلاعات کمی در مورد ایمنی رنگ ها در دسترس است بخصوص آن که هیچ شرکت ساخت رنگ های تاتو اجباری برای گفتن موادی که در آن ها استفاده می کند، ندارد. مواد شیمیایی موجود در رنگ ها ممکن است در ۱۲ ماه اول به کودک صدمه بزند. هنوز هیچ گونه مدرک قابل استنادی در مورد صدمه زدن تاتو به کودک در دوران بارداری وجود ندارد و تمامی این گفته ها یک حدس است.

دکتر کامینگر می گوید: “برخی از جوهر های خالکوبی حاوی فلزات سنگین، مانند سرب، جیوه و آرسنیک هستند. بزرگترین خطر بالقوه می تواند در سه ماهه اول باشد، هنگامی که جنین با سرعت بیشتری رشد می کند و اعضای بدن خود را تشکیل می دهد.” (برای آشنایی با رنگ های تاتو بدن و انواع به این مطلب بروید)

اجزای رنگ ها می توانند منجر به واکنش التهابی در ناحیه تاتو شوند که بسته به رنگ، واکنش بدن می تواند متفاوت باشد. شاید مجبور باشید بعد از تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی ، برای از بین بردن این واکنش و التهاب ها از یک نوع دارو استفاده کنید که ممکن است برای کودک مشکلاتی را به وجود بیاورد.

در هر صورت سعی کنید از تاتوآرتیست خود بخواهید از رنگ هایی استفاده کند که اعتبار جهانی دارند و FDA بر آن ها نظارت داشته باشد. (برای آشنایی با رنگ تاتو بدن و دائمی صورت وردفیمس این مطلب را بخوانید)

 

بی حسی اپیدورال

بسیار گفته می شود که اگر یک خالکوبی بر روی پشتتان داشته باشید از بی حسی اپیدورال برای شما استفاده نمی کنند. بی‌حسی اپیدورال Epidural، با ایجاد بی‌حسی ناحیه‌ای در پایین کمر، درد این ناحیه را در طول زایمان طبیعی یا جراحی سزارین از بین می‌برد، درحالی‌که شما در این مدت کاملاً هشیار هستید. مطالعات کمی در مورد این مسئله شده است که آیا بی حسی اپیدورال برای خانمی که بر پشتش تاتو دارد خطر آفرین است؟ هیچ کدام از این مطالعات به طور قطع نتوانسته اند مدرکی مبنی بر خطرات احتمالی پیدا کنند به همین دلیل اکثر متخصصان بیهوشی آن را برای افراد دارای تاتو تجویز می کنند.

اگر می خواهید برای شما از بی حسی اپیدورال استفاده شود حتما قبل از به دنیا آوردن کودک با بیمارستان تماس بگیرید و از قوانین آن ها مطلع شوید. اطمینان حاصل کنید که تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی مشکلی در بی حسی عمل شما به وجود نمی آورد.

 

ضعف جسمانی در حین تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی

بسیار دیده شده است که افراد در هنگام اجرای تاتو ضعف می کنند و یا در بعضی موارد از حال می روند که در صورت بروز این وضعیت ممکن است به شما و جنینتان صدمات جدی وارد شود. همچنین وقایع غیر معمول استرس زا ممکن است باعث زایمان زودرس شود. ما نمی توانیم به طور قطع بگوییم که انجام یک تاتو چنین استرسی را ایجاد می کند اما بهتر است از ایجاد چنین شرایطی دوری کنید. یک زایمان زودرس می تواند عواقب جبران ناپذیری را به وجود آورد.

 

شیر مادر

همان طور که می دانید بعضی از بیماری ها می توانند از شیر مادر به کودک سرایت پیدا کنند اما بسیار به ندرت این اتفاق می افتد. توصیه می شود که حتی پس از پایان دوران شیردهی به فکر داشتن یک تاتو بیفتید.

 

 

بهداشتی بودن سالن تاتو

تاتو از لحاظ شرعی، اسلامی و قانونی در ایران و کشور های دیگر

تاتو سالن

شما در هنگام بارداری باید بیشتر از بقیه زمان ها از بهداشتی بودن سالن تاتو اطمینان حاصل کنید. در سایر کشور ها و به خصوص ایالات متحده آمریکا، تاتو سالن هایی که دارای مجوز هستند باید قوانین خاصی را برای بهداشتی بودن محل کار خود رعایت کنند و مشتریان می توانند از مجوز داشتن یک سالن تاتو اطمینان حاصل کنند. اما در کشور ما به دلیل عدم وجود قانون در مورد سالن های تاتو، اطمینان حاصل کردن از بهداشتی بودن یک سالن کمی دشوار است. پس به دقت توجه داشته باشید که تاتوآرتیست در حین تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی موارد زیر را به خوبی رعایت کند.

سالن تاتو دارای مکانی جداگانه برای تاتو زدن داشته باشد. یک سالن بهداشتی باید دارای یک قسمت برای کارهای متفرقه و قسمتی دیگری مخصوص به تاتو زدن باشد.

در طول انجام تاتو، تاتوآرتیست باید دستکش لاتکس به دست داشته باشد.

سالن تاتو مجهز به دستگاه اتوکلاو باشد. این دستگاه به منظور استریل کردن لوازم بکار می رود.

کف و تمامی سطوح سالن به طور کامل تمیز باشد. شرکت های ساخت محصولات تاتو موادی را به بازار ارائه می دهد که برای تمیز و بهداشتی کردن سالن تاتو بسیار مناسب هستند. (برای آشنایی با این مواد شوینده می توانید مطلب ” محصولات ضدعفونی و مراقیتی بیشاپ ” را مطالعه کنید)

سوزن ها یکبار مصرف باشند. سوزن ها وسایلی هستند که یکراست با خون افراد سر و کار دارند و حتما باید از آن ها به طور یکبار مصرف استفاده شود. به غیر از سوزن ها تاتوآرتیست می تواند لوازم یکبار مصرف دیگری از جمله گریپ یکبار مصرف استفاده کند که الزامی به انجام این کار نیست. (برای آشنایی با گریپ دستگاه تاتو بدن اینجا کلیک کنید)

رنگ ها در بسته بندی های استریل شده و حتما تحت نظارت سازمان دارو و غذای آمریکا FDA باشند. FDA هیچ گونه رنگ تاتویی را تایید نمی کند اما برای به حداقل رساندن عوارض آن ها بر برخی از شرکت های ساخت رنگ های تاتو نظارت دارد.

اگر در مراحل تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی به موردی مشکوک برخورد کردید می توانید از تاتوآرتیست خود در مورد آن سوال بپرسید و او موظف است به شما پاسخ دهد.

در صورت بروز هر گونه مشکل پس از اتمام تاتو، تاتوآرتیست در دسترس باشد. شاید بعد از اتمام تاتو برای شما سوالات گوناگونی به وجود آید و یا مشکلی در تاتو خود احساس کنید که می توانید با در دسترس بودن تاتوآرتیست با او تماس بگیرید و مشکلتان را مطرح کنید.

 

 

تاتو حنا در دوران شیردهی و یا بارداری مضر است؟

تاتو موقت حنا در برای زن باردار یا شیرده

تاتو موقت حنا در برای زن باردار یا شیرده

 

برای هزاران سال زنان مصری، هندی و خاورمیانه در مجالس و مهمانی ها از حنا استفاده می کرده اند. طبق افسانه ها حنا دوران زایمان را ایمن می کند و باعث به دنیا آمدن یک نوزاد شاد می شود.

اگر بخواهید از حنا برای تاتو در دوران بارداری و شیردهی استفاده کنید باید بدانید که این تاتو موقت انواع مختلفی دارد (برای آشنایی با انواع تاتو موقت حنا مطلب ” تاتو موقت و انواع آن ” را بخوانید). بر خلاف آن چیزی که فکر می کنید حنای طبیعی رنگ مشکی ندارد و شما باید اطمینان حاصل کنید که تاتوآرتیست از حنای طبیعی برای تاتو موقت شما استفاده می کند نه حنای سیاه.

حنا سیاه برای هیچ کس ایمن نیست، چه آن فرد باردار باشد چه نباشد. حنا سیاه حاوی پارا فنیلن دی آمین (PPD) است که باعث سوختگی ، تاول و واکنش های مختلفی می شود. حتی ممکن است ماه ها طول بکشد و تشخیص و درمان آن دشوار است.

 

 

نتیجه گیری

تاتو زدن در دوران بارداری و شیردهی می تواند یک عمل خطرناک برای شما و نوزادتان باشد. شما در هر زمانی می توانید به یک سالن تاتو مراجعه کنید اما به راحتی و یا شاید هرگز نمی توانید یک بیماری عفونی را معالجه کنید و ممکن است بعد از به دنیا آمدن فرزندتان از عملی که انجام داده اید پشیمان شوید. به هر حال اگر باز هم تصمیم به انجام این کار دارید سعی کنید تاتو را در مکانی که پوست شما تغییر شکل نمی دهد بزنید چون یک طرح در هنگام افزایش حجم بدن ممکن است ظاهر خود را از دست بدهد. (برای آشنایی با تغییر طرح تاتو در هنگام افزایش و یا کاهش وزن و راهکار های جلوگیری از آن مطلب ” تغییر شکل تاتو در هنگام تغییر وزن ” را بخوانید)

 

منابع:

americanpregnancy.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *