تاتو | همه آن چیزی که باید در مورد تتو بدانید

تاتو تتو خالکوبی

واژه خالکوبی و کبود زنی در زبان فارسی به ایجاد نقوش و خط و خال هایی با استفاده از ابزار ، میخ یا سوزن، و وارد کردن جوهر به زیر پوست گفته میشود. واژه مترادف خالکوبی در انگلیسی tattoo (تتو / تاتو) که بر گرفته از کلمه تاهیتی یکی از کشور های جزایر پلینزی و بدلیل خالکوبی بومیان این جزایر است.

هنر تاتو از زمان های دور در ملیت ها، اقوام و کشورهای مختلف در مورد عقاید، مذهب ها و یا گروه های خاصی رایج بوده و قدمت خالکوبی روی بدن انسان ها به دوران نوسنگی یا عصر حجر متاخر برمیگرده. البته این قدمت فقط طبق شواهد و ابزار های موجود بدست آمده و قدیمیترین پوست مومیایی دارای خالکوبی متعلق به اوتسی (Ötzi) مرد یخی از دوران ۳۱۰۰ تا ۳۳۷۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمیگردد که ۶۱ خالکوبی بر روی بدن او با خاکستر تاتو شده. دیگر مومیایی های دارای خالکوبی از حداقل ۴۹ سایت باستان شناسی متعلق به مکان های گرینلند، آلاسکا، سیبری، مغولستان، غربی چین، مصر، سودان، فیلیپین و روسیه کشف شده است.

 

 

تاتو بر اساس عقاید، مذاهب و ملیت ها

تاتو بر اساس ملیت ها، مذاهب و عقاید

تاتو در کشور های مختلف

ایران

نویسنده معروف هرودوت متولد شده در امپراتوری ایران (ترکیه کنونی) در مورد خالکوبی ایرانیان اینچنین نوشته که بردگان و زندانیان جنگ در ایران در دوره کلاسیک خالکوبی کرده اند و خالکوبی و تاتو از ایران به یونان و سپس روم راه یافت.
مولوی در مثنوی خود حکایت شیر بی یال و دم را بازگو کرده که در آن شخصی نزد دلاک رفت و قصد داشت همچون پهلوانان یک شیر بر روی بازوی خود نقش بزند، اما از درد آن منصرف شد.
این نشان دهنده این است که خالکوبی و تتو در ۸۰۰ سال پیش توسط دلاکان و برای دلیران و پهلوانان نقش میگرفته.

یونان و روم

در یونان و روم باستان خالکوبی و تاتو به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح برمیگردد و بیشتر برای مجازات زندانیان جنگی، بردگان و مجرمان استفاده میشده است. اصطلاح یونانی stizein به معنی خرد کردن معنی و مفهوم تتو و خالکوبی بوده است.

کشور های مدیترانه ای (مصر و سوریه)

در مصر و سوریه تتو و خالکوبی بیشتر برای تزئین و اقوام مذهبی صورت میگرفته

اروپا

بر طبق گزارش های بازمانده، اغلب ژرمن ها، سلتیک و دیگر قبایل مرکزی و شمالی اروپایی اغلب خالکوبی و تاتو داشته اند.
قدیمی ترین پوست تاتو شده در اروپا متعلق به اوتسی از دوران قرن هفتم پیش از میلاد، شامل ۶۱ تاتو در ستون فقرات پایین، مچ دست چپ، پشت زانوی راست خود و در مچ پا قرار دارد.

چین

در ادبیات و تاریخ چین خالکوبی و تاتو عملی وحشی گرایانه نام برده شده که بیشتر قهرمانان، تبهکاران، راهزنان یا بردگان برای حق مالکیت صاحب برده تتو داشته اند.

جزایر پلینزی

قدمت تتو تاتو در بریتانیای کبیر به قرن هفدهم میلادی باز میگردد.

برای مطالعه بیشتر در مورد تاریخچه تاتو تتو خالکوبی در ایران و دنیا، نحوه اختراع دستگاه تاتو امروزی، آشنایی بیشتر با ابزار و متد های قدیمی اینجا را کلیک کنید

 

 

انواع روش ها و وسایل سنتی تاتو

تاتو خالکوبی سنتی

تاتو خالکوبی سنتی

همان طور که گفته شد در روش های باستانی به وسیله جسمی نوک تیز پوست را خراش می دادند و جوهر را به آن وارد می کردند. هنوز هم روش های سنتی طرفداران خود را دارد و محبوبیت آن ها رو به افزایش است. از جمله روش های کهن هنر تاتو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

روش سنتی ژاپنی (Bambo Tattoo)

وسیله طراحی شده در این روش شامل یک چوب بامبو برای دستگیره و تعدادی سوزن در سر آن است. چوب بامبو معمولا صاف و گرد طراحی می شد تا تاتوآرتیست راحت تر کار کند. برای مواقعی که احتیاج باشد تا خط های ریز یا درشت بزنید می توانید تعداد سوزن ها را کم یا زیاد کنید. وارد کردن سوزن با زاویه و عمق مناسب در پوست مهارت خاصی می خواهد.

تکنیک چنکگ (RAKE & STRIKING STICK TECHNIQUE)

این یکی از قدیم ترین و ابتدایی ترین روش های شناخته شده در کل دنیا است. اگر چه این تکنیک در اکثر کشور ها از بین رفته است اما هنوز هم در بعضی از کشورهای دنیا از جمله سرزمین های اقیانوس آرام رواج دارد. کشورهایی مانند پاپوآ گینه نو و ساموا. معمولا جنس این چنگک از استخوان است و در هنگام تاتو زدن تاتوآرتیست با دقت زیاد پوست را می کشد و در بعضی مواقع حتی یک نفر دیگر این کار را انجام می دهد.

لوله فلزی (METAL TUBE TATTOOING TECHNIQUE)

این روش در جنوب شرقی آسیا رواج داشته و بیشتر در تایلند باستان از آن بهره می برده اند. تصور بر آن که روش غربی کنونی برگرفته از این روش سنتی است

برای مطالعه بیشتر در مورد تاتو های سنتی اینجا را کلیک کنید

 

 

انواع تاتو

خالکوبی تتو تاتو موقت و انواع آن

پرینتر تتو تاتو موقت

تاتو به دو دوسته دائمی و موقت تقسیم می شود:

در تاتو دائمی رنگ را با دستگاه های تاتو مخصوص به داخل لایه دوم پوست یعنی لایه درم می فرستند. در این لایه از پوست مقداری از رنگ توسط سیستم ایمنی بدن دفع می شود اما اکثر آن برای تمام عمر با فرد باقی می ماند.

تاتو موقت بر خلاف تاتو دائم روش های متنوعی دارد که به چند مورد از آن اشاره می کنیم:

قدیمی ترین روش برای این کار طراحی کردن روی بدن به وسیله حنا است. از مصر باستان تا کنون حنا به عنوان ماده ای برای رنگ کردن، تتو و خالکوبی موقت و در ایران در مراسم هایی چون حنابندان استفاده میشده است.

روش بعدی استفاده از جگوا است. جگوا(jagua) که از درخت جنیپا حاصل میشود، ماده ای سیاه رنگ است که به عنوان رنگ و جوهر برای تاتو موقت مورد استفاده قرار میگیرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی پرینترهایی وجود دارند که در عرض چند ثانیه یک تاتو موقت روی بدن شما چاپ می کنند.

همچنین شما می توانید با اسپری ها یا ماژیک های مخصوص این کار به راحتی هر طرحی را روی بدنتان بکشید. حتی این کار را می توان با خط چشم انجام داد.

از روش های دیگر تتو موقت استفاده از کاغذهایی است که برای این منظور ساخته شده اند. بر روی این کاغذها طرحی وجود دارد که به راحتی بر روی بدنتان چاپ می شود.

و اما روش آخر که با بقیه روش های تاتو موقت متفاوت است استفاده از رنگ مخصوص آن است. این رنگ به وسیله دستگاه های خالکوبی دائم به زیر پوست فرستاده می شود اما به سرعت از بین می رود.

برای آشنایی بیشتر با تاتو موقت مطلب انواع تاتو موقت را بخوانید.

 

 

چهره های محبوب و مشهور (سلبریتی ها، بازیگر، خواننده، فوتبالیست و …)

تاتو افراد مشهور سلیریتی ها

تاتو افراد مشهور سلیریتی ها

از زمانی که مسیحیت در اروپا به عنوان یک دین و مورد قبول مردم قرار گرفت، رفته رفته داشتن تاتو یک سنت وحشگیری محسوب شد و به مدت ۱۶ قرن در میان مردم محو گردید. تا اینکه دریانوردان و جهان گردانی مانند مارتین فروبیشر، ویلیام دمپیر و کاپیتان جیمز کوک با تتو به کشورشان بازگشتند. آن ها در سفرهای خود مردم بومی را ملاقات کرده بودند که اغلب آن ها به عنوان یک سنت خالکوبی می زدند. در ابتدا فقط ملوانان و قشر کلاس پایین جامعه تاتو داشتند اما از زمانی که تاتوآرتیست ها کار خود را بهبود بخشیدند، رفته رفته به یک سرگرمی برای اشراف زادگان تبدیل شد زیرا تاتوآرتیست های حرفه ای بهای زیادی برای کارشان طلب می کردند.

با ارزان تر شدن دوباره این هنر کهن، بازهم فقط اقشار کلاس پایین جامعه از تاتو بهره می بردند. این وضعیت ادامه یافت تا اینکه در دهه ۱۹۶۰ هیپی ها (یک جنبش از قشر جوان آمریکا با عقاید و ظاهری خاص که آرام آرام این جنبش جهانی شد) تصمیم گرفتند برای تعریف دقیق تر خود، خالکوبی را در بین ظاهر خاصشان بگنجانند. حتی کمپانی مطرح عروسک سازی “متِل” عروسک های باربی خود را با تتو تولید کرد و مردم از هر قشری با هر سنی تاتو زدند. این روند تا جایی پیش رفت که در سال ۲۰۰۰، ۱۵% از مردم آمریکا تاتو داشتند و امروزه این آمار به یک پنجم مردم رسیده است.
همین روزها بود که سلبریتی ها برای داشتن ظاهری زیباتر و یا توصیف هر آنچه در زندگی به آن اهمیت می دادند، بهتر از هنر خالکوبی نیافتند. هنر تاتو ابراز احساسات، علایق، تجارب و سبک زندگی به روشی غیر کلامی است.

برای آشنایی با معنی و دلیل تاتوهای چهره محبوبتان روی اسم هر کدام کلیک کنید.

تاتوهای لیونل مسی

تاتوهای شادمهر عقیلی

تاتوهای ریحانا

تاتو دیگر افراد مشهور

 

انواع طرح تاتو

طرح تاتو فانتزی دخترانه رنگی

طرح فانتزی

طرح تاتو ظریف دخترانه رنگی

خالکوبی فانتزی

طرح تاتو فانتزی

تتو فانتزی

طرح تاتو ظریف

طرح ظریف

طرح تاتو دخترانه

شکوفه

طرح تاتو فانتزی دخترانه

طرح فانتزی

طرح تاتو فانتزی دخترانه

طرح خالکوبی پنگوئن

طرح تاتو فانتزی دخترانه

طرح فانتزی

طرح تاتو فانتزی دخترانه

طرح خالکوبی ظریف

طرح تاتو ظریف دخترانه

طرح فانتزی فیل

طرح تاتو ظریف دخترانه

خالکوبی رنگی هویج

طرح تاتو دخترانه

اسب تک شاخ

طرح تاتو آبرنگی کهکشان دخترانه روی دست

طرح خالکوبی آبرنگی کهکشان

طرح خالکوبی آبرنگی گربه روی دست

طرح خالکوبی آبرنگی گربه

طرح تاتو آبرنگی کتاب پشت کمر

طرح آبرنگی کتاب

طرح تتو آبرنگی دخترانه ققنوس روی دست

طرح تتو آبرنگی ققنوس

طرح خالکوبی آبرنگی دخترانه جغد روی پا

طرح خالکوبی آبرنگی جغد

طرح تاتو آبرنگی مردانه شیر روی دست

طرح خالکوبی آبرنگی شیر

طرح تاتو آبرنگی روباه روی ساق پا

طرح آبرنگی روباه

طرح تتو آبرنگی اژدها (دراگون) روی دست

طرح تتو آبرنگی دراگون

طرح خالکوبی آبرنگی گربه روی دست

طرح خالکوبی آبرنگی گربه

طرح تاتو رنگی پرستو

طرح رنگی پرستو

طرح تاتو آبرنگی ماهی روی دست

طرح ماهی

طرح خالکوبی آبرنگی دخترانه کوآلا روی دست

طرح خالکوبی آبرنگی کوآلا

طرح مشکی تتو گل رز و صلیب روی دست

طرح تتو گل رز و صلیب

طرح تاتو مشکی چشم روی دست

طرح خالکوبی رز و ساعت

طرح خالکوبی مشکی دخترانه گل رز روی دست

طرح خالکوبی گل رز

طرح تتو مشکی جغدروی دست

طرح جغد

طرح خالکوبی مشکی اساطیر یونان روی دست

طرح خالکوبی اساطیر یونان

طرح خالکوبی سرخ پوست روی بازو

طرح خالکوبی سرخ پوست

طرح تتو دختر و گرگ روی دست

تتو گرگ و دختر

طرح خالکوبی مشکی گرگ و ماه اسکچی روی پا

طرح خالکوبی گرگ و ماه

طرح خالکوبی هندسی گرگ

خالکوبی گرگ

تاتو رز

طرح خالکوبی رز

تاتو اسب

طرح تاتو اسب

تاتو اسب

طرح خالکوبی اسب

تاتو پری دریایی

طرح تاتو پری دریایی

تاتو ماه الد اسکول

طزح خالکوبی ماه

طرح تاتو مار

طرح خالکوبی جمجمه واقع گرا

طرح خالکوبی جمجمه

تاتو پر

طرح پر

تاتو قورباغه آبرنگی

طرح تاتو قورباغه

طرح تاتو سگ آبرنگی

طرح سگ

تاتو فرشته

طرح تاتو فرشته

تاتو فرشته

طرح فرشته

 

 

درد و سوزش تاتو

نمودار درد تتو تاتو خالکوبی

نمودار درد تتو تاتو خالکوبی

موردی که قبل از تاتو زدن باید به آن دقت داشته باشید و حتما تا به حالا به آن فکر کرده اید، درد تاتو است. همان طور که به نظر شما هم رسیده، وارد کردن سوزن به پوست دردناک است اما باید بدانید که این درد قابل تحمل می باشد. با این وجود درد تتو در نقاط مختلف بدن بدلیل تراکم اعصاب با هم متفاوت است و شما می توانید با دیدن نمودار زیر و مقاله مرتبط با آن، با درد نقاط مختلف بدن آشنا شوید. همچنین نکته دیگری که وجود دارد این است که سوزش و درد خالکوبی در افراد مختلف یکسان نیست. به همین دلیل است که شاید دوستتان بگوید تاتو درد بسیاری دارد اما شما هنگام تتو زدن متوجه شوید که این درد بسیار کم است.

نمودار درد تتو تاتو خالکوبی

شاید بپرسید که آیا راهکارهایی وجود دارد که ما بتوانیم درد تاتو را کم کنیم؟ بله، هست. مواردی وجود دارند که ما آن ها را در مطلب “چگونه درد و استرس تاتو را کاهش دهیم” ذکر کرده ایم و اگر به آن ها توجه داشته باشید می توانید این درد را به حداقل برسانید. هر چه شما باید راجع به درد نقاط مختلف و راهکار های کاهش آن بدانید در این مطالب گنجانده شده است.

در مورد انواع بی حسی های تاتو و این سوال همیشگی که “آیا بی حسی های تاتو تاثیرگذار هستند؟” این مطلب را بخوانید.

 

 

رنگ های تاتو

رنگ های تاتو و انواع آن

رنگ های تاتو و انواع آن

رنگ های تاتو معمولا به صورت دائمی در بازار یافت می شوند و پاک کردن آن ها  بسیار هزینه بر و همراه با درد است. رنگ های حرفه ای ممکن است از اکسیدآهن، نمک های فلزی، پلاستیک، مواد آلی و معدنی و یا گیاهان باشند. رنگ های خانگی معمولا حاوی جوهر قلم، صابون، خاک و یا خون هستند. در ساختن رنگ تاتو از مواد متفاوتی بهره می برند اما شما می دانید چه چیزی زیر پوست شما می رود؟

زمانی که رنگ با سوزن تاتو به داخل پوست وارد می شود ماکروفاژها خود را به محل خراشیدگی می رسانند. درشت خوارها (ماکروفاژها) وظیفه دارند تا مواد های اضافی وارد شده به بدن را ببلعند و توسط آنزیمی دفع کنند. اما رنگدانه ها اکثرا بزرگ هسند و درشت خواران توانایی بلعیدن آن ها را ندارند. این رنگدانه های بزرگ همان جا زیر پوست باقی می مانند و فقط دانه های ریز آن ها توسط درشت خوارها بلعیده می شود. وقتی یک درشت خوار رنگدانه را می خورد می میرد و بدن آن را دفع می کند. نهایتا اگر تاتویی که زده اید دارای رنگدانه های ریز باشد پس از مدتی پاک می شود.

رنگ تاتو معمولا از حامل های رنگ که به عنوان حل کننده رنگدانه به کار می روند و وظیفه آن ها رساندن رنگ از روی سوزن به داخل پوست تشکیل می شود.

اف دی ای (FDA) سازمان بهداشت و غذای آمریکا رنگ ها را تایید نمی کند و فقط بر آن ها نظارت دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع رنگ و مواد به کار رفته در آن ها اینجا کلیک کنید.

 

 

عوارض احتمالی و فواید آن

اکثر افرادی که تاتو زده اند آن را برای زیبایی بیشتر انتخاب کرده اند و ما هم در مواجه با آنان چنین حسی را خواهیم داشت. اما باید بدانید که تاتو علاوه بر اینکه یک هنر به شمار می رود و دارای زیبایی های ظاهری مخصوص به خود است، فواید و عوارض احتمالی نیز خواهد داشت.ما در اینجا به چند مورد از فواید و عوارض آن اشاره خواهیم کرد و برای اطلاعات بیشتر مطلب “عوارض احتمالی تاتو بدن و فواید آن” را مطالعه کنید.

شما با یک طرح زیبا می توانید قسمتی از بدن خود را که دارای ماه گرفتگی، جای زخم، اسکار و … است را پوشش دهید و برای همیشه از شر آن ها راحت شوید.

در تحقیقاتی که به عمل آمد تاتو زدن های متعدد باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن شما قوی تر عمل کند.

شما با زدن تاتو های ست و یا نشانی از عزیزانتان، می توانید به آن ها ابراز علاقه کنید.

تاتو زدن باعث می شود تا هورمون کورتیزول در خون شما کاهش یابد و همین موضوع باعث کاهش استرس در شما می شود. کورتیزول به هورمون استرس معروف است و ورزشکاران همیشه در دستور عملکرد خود کاهش کورتیزول را اعمال می کنند.

در روش های امروزی واکسیناسیون از تاتو کردن مواد واکسن استفاده می کنند زیرا استفاده از روش تاتو زدن برای واکسن زدن به جای روش سنتی آن بازدهی واکسیناسیون را ۱۶ برابر می کند.

پوست بعضی از افراد به رنگ های تاتو حساسیت نشان می دهد و باعث واکنش های آلرژیک در آن ها می شود. این واکنش ها حتی می تواند بعد از سالیان خود را نشان دهد.

بیماری های خونی، عفونت ها و اسکارها از جمله عوارضی هستند که در صورت بی احتیاطی تاتوآرتیست شما و یا غیر بهداشتی سالن تاتو می تواند دامن گیر شما شود.

همچنین باید اشاره کنیم که اگر در رنگ تاتو شما از مواد پایه فلزی استفاده کرده باشند ممکن است در بعضی از روند های پزشکی مانند MRA دچار کمی سوختگی شوید پس حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

 

خالکوبی از نظر شرعی و قانونی در کشور های مختلف

تاتو از لحاظ شرعی، اسلامی و قانونی در ایران

دستور مراجع تقلید و اسلام و قانون ایران در مورد تاتو

ایا انجام تاتو یا تتو زدن جرم است

یکی از مهمترین بخش هایی که برای هر شغل و حرفه ای مطرح میباشد، بررسی آن از لحاظ قانون منطقه و کشور است و در مورد تاتو علاوه بر قانونی بودن مسئله شرعی بودن نیز مطرح میباشد، در نتیجه قصد داریم در این مقاله به موضوع تاتو از لحاظ شرعی، اسلامی و قانونی در ایرن بپردازیم.
شاید به گوش شما هم خورده باشد که تاتو بدن در ایران به صورت غیر قانونی و یا از نظر دین اسلام غیر شرعی است و میخواهید بدانید که این موضوع چه مقدار صحت دارد، چه به عنوان تاتو آرتیست و چه به عنوان مشتری و یا علاقه مند به تاتو.

میتوانید از طریق این لینک تاتو تتو خالکوبی را از لحاظ شرعی، اسلامی و قانونی در ایران و مکان های دیگر دنیا بررسی کنید.

 

 

انواع روش های پاک کردن تاتو

لیزر، ریموو، کاور، پاک کردن تاتو در منزل

انواع روش های پاک کردن تاتو

همانطور که می دانید تاتو یا خالکوبی ایجاد طرح و نقش هایی بر روی قسمت زنده پوست (درم) توسط سوزن و رنگ است که با سوراخ کردن پوست توسط سوزن تتو، رنگ تاتو به زیر پوست انتقال پیدا میکند، در نتیجه تاتو دائمی و غیر موقت بر روی بدن شما خواهد ماند.
از این رو یکسری از افراد به دلایل مختلف از جمله زدن آن در سن کم، تکراری شدن یا قدیمی شدن، پشیمان شدن، نا راضی بودن از کیفیت تاتو، تغییر سبک زندگی و غیره به پاک کردن تاتو روی می آورند. طبق آمارگیری که در سال ۲۰۱۲ در آمریکا به عمل آمد از بین هر هفت نفر آمریکایی یک نفر (۱۴%) از داشتن تتو خود پشیمان می شود و این در حالی است که در ایتالیا ۱۱ درصد و در انگلستان ۱۹ درصد به این وضع دچار می شوند. پس خیلی مهم است که بدانید می خواهید چه طرحی را تا آخر عمر با خود داشته باشید.

شما می توانید به روش های مختلفی در به دست خودتان یا پزشک، مانند استفاده از سیر، زخم کردن پوست، جراحی کردن پوست، استفاده از ریموور یا محلول پاک کننده تاتو، استفاده از رنگ تاتوی پوست، لیزر و غیره، خالکوبی را پاک کنید اما بهترین و کم عارضه ترین روش پاک کردن و از بین بردن تتو و خالکوبی با لیزر و توسط متخصص پوست میباشد.
به همین جهت متد و ترفند های مختلفی برای پاک کردن تاتو موجود است که میتوانید اینجا اطلاعات بیشتری راجع به آن کسب کنید.

.

پاک کردن تتو توسط لیزر

این شیوه یکی از بهترین روش های پاک کردن تاتو است که می توان گفت از کم ضرر ترین روش های پاک کردن تاتو می باشد، البته در صورتی که توسط متخصص و دستگاه مخصوص این کار صورت گیرد.

لیزر بعد از عبور از سطح پوست توسط رنگدانه های تاتو جذب می شود و دمای آن ها تا هزاران درجه افزایش پیدا می کند سپس به دانه های ریز تر تبدیل می شوند. ماکروفاژها سلول هایی هستند که هر گونه مواد خارجی را می بلعند و با آنزیم خود آن ها دفع می کنند. وقتی رنگدانه ها درشت باشند ماکروفاژها یا درشت خواران توانایی بلعیدن آن ها را ندارند. تکنولوژی لیزر از این موضوع بهره می برد و رنگ ها را به ذرات کوچک تری تیدیل می کنند که کار را برای درشت خواران ساده تر کند. درشت خوار پس از بلعیدن رنگدانه های ریز شده می میرند و توسط بدن دفع می شوند.

تعداد جلساتی که برای پاک کردن تتو توسط لیزر احتیاج است به عوامل متعددی از جمله مدت زمانی که از روی زدن تاتو می گذرد، نوع رنگ و رنگ بندی، رنگ پوست، عمق تاتو، عوامل تحت کنترل فرد، دستگاه لیزر و … بستگی دارد.

دستگاه های لیزر تاتو معمولا به سه دسته کیوسوئیچینگ روبی، کیوسوئیچینگ الکساندرایت، کیوسوئیچینگ ان دی یاگ تقسیم می شوند.

برای پاک کردن هر رنگ خالکوبی توسط لیزر به یک فرکانس مشخص احتیاج است و بعضی از رنگ سخت تر بعضی دیگر پاک می شوند.

اشتباهات رایجی در مورد لیزر کردن تتو وجود دارد:

انجام لیزر در هر مکانی ایمن است!

برای تاتو های بد، لیزر کردن یک راه حل ساده، قابل اعتماد و سریع است!

پاک کردن تاتو توسط لیزر دردناک نیست.

لیزر کردن تاتو برای همه افراد بی خطر است.

همه خالکوبی ها به راحتی قابل پاک کردن هستند!

پس بهتر است حتما برای پاک کردن به متخصص رجوع نمایید و از او مشورت بخواهید.

در گیف زیر نحوه عملکرد لیزر تاتو نمایش داده می شود

پاک کردن تاتو توسط لیزر

پاک کردن تاتو توسط لیزر

 

 

شاید برای شما هم این مسئله که تاتو چگونه روی پوست ایجاد میشه و چی باعث میشه که تاتو دائمی بشه مطرح باشه پس پیشنهاد میکنم ویدئوی همه چیز در مورد تتو و خالکوبی را از دست ندید.

در ویدئوی زیر خواهید دید که تاتو دقیقا به چه صورتی بر روی پوست اعمال میشه، و از حقایقی در مورد تاتو مثل، تاریخچه تتو، اینکه رنگ تاتو در کدام سطح از سطوح پوست قرار میگیره، اولین دستگاه تاتو چگونه و توسط چه کسانی اختراع شد، چرا آفتاب برای تاتو خوب نیست، چی باعث میشه که تاتو دائمی بشه، لیزر چطور میتونه تاتو را پاک کنه، عملکرد سیستم دفاعی بدن در مقابل تاتو چه شکلیه و فرهنگ تاتو آشنا خواهید شد.

امیدوارم از دیدن ویدئو همه چیز در مورد تاتو و خالکوبی لذت ببرید

منبع: گروه آموزشی ویدوال

 

 

اهدای خون با تاتو

اهدای خون فرد دارای تتو

اهدای خون با خالکوبی/تاتو

تارا ترلینگر متخصص ارتباطات صلیب سرخ می گوید: بسیاری از مردم فکر می کنند که اگر شما اخیرا یک تاتو زده باشید نمی توانید خون خود را اهدا کنند. این موضوع لزوما درست نیست. در بعضی ایالت های آمریکا اگر شما در یک سالن بهداشتی و مورد تایید دولت تتو زده باشید می توانید خون خود را اهدا کنید و در ایالت های دیگر در صورت گذشتن ۱۲ یا ۴ ماه از زمانی که خالکوبی زده اید، می توانند از شما خون بگیرند. برای مثال صلیب سرخ در یک رویداد با تاریخ مشخص از کسانی که تاتو دارند می خواهد تا خون خود را اهدا کنند و اهدا کنندگان می توانند در یک مسابقه نقاشی که به فرد اول یک کارت هدیه ۷۵ دلاری داده می شود، شرکت نمایند.

در ایران نیز شما می توانید پس از گذشت یک سال از تاتو زدن، خون خود را اهدا کنید. دکتر زیدی معاون فنی انتقال خون استان تهران می گوید افرادی که حجامت یا خالکوبی کرده باشند به مدت یک سال از اهدای خون معاف هستند؛ چرا که احتمال آلودگی در آنها وجود دارد و پس از گذشت یک سال می‌توانند برای اهدای خون اقدام کنند.

 

 

حکایت شیر بی یال و دم در مثنوی مولوی در مورد خالکوبی

این حکایت بشنو از صاحب بیان

در طریق و عادت قزوینیان

بر تن و دست و کتفها بی‌گزند

از سر سوزن کبودیها زنند

سوی دلاکی بشد قزوینیی

که کبودم زن بکن شیرینیی

گفت چه صورت زنم ای پهلوان

گفت بر زن صورت شیر ژیان

طالعم شیرست نقش شیر زن

جهد کن رنگ کبودی سیر زن

گفت بر چه موضعت صورت زنم

گفت بر شانه گهم زن آن رقم

چونک او سوزن فرو بردن گرفت

درد آن در شانه‌گه مسکن گرفت

پهلوان در ناله آمد کای سنی

مر مرا کشتی چه صورت می‌زنی

گفت آخر شیر فرمودی مرا

گفت از چه عضو کردی ابتدا

گفت از دمگاه آغازیده‌ام

گفت دم بگذار ای دو دیده‌ام

از دم و دمگاه شیرم دم گرفت

دمگه او دمگهم محکم گرفت

شیر بی‌دم باش گو ای شیرساز

که دلم سستی گرفت از زخم گاز

جانب دیگر گرفت آن شخص زخم

بی‌محابا و مواسایی و رحم

بانگ کرد او کین چه اندامست ازو

گفت این گوشست ای مرد نکو

گفت تا گوشش نباشد ای حکیم

گوش را بگذار و کوته کن گلیم

جانب دیگر خلش آغاز کرد

باز قزوینی فغان را ساز کرد

کین سوم جانب چه اندامست نیز

گفت اینست اشکم شیر ای عزیز

گفت تا اشکم نباشد شیر را

گشت افزون درد کم زن زخمها

خیره شد دلاک و پس حیران بماند

تا بدیر انگشت در دندان بماند

بر زمین زد سوزن از خشم اوستاد

گفت در عالم کسی را این فتاد

شیر بی‌دم و سر و اشکم کی دید

این‌چنین شیری خدا خود نافرید

ای برادر صبر کن بر درد نیش

تا رهی از نیش نفس گبر خویش

کان گروهی که رهیدند از وجود

چرخ و مهر و ماهشان آرد سجود

هر که مرد اندر تن او نفس گبر

مر ورا فرمان برد خورشید و ابر

چون دلش آموخت شمع افروختن

آفتاب او را نیارد سوختن

گفت حق در آفتاب منتجم

ذکر تزاور کذی عن کهفهم

خار جمله لطف چون گل می‌شود

پیش جزوی کو سوی کل می‌رود

چیست تعظیم خدا افراشتن

خویشتن را خوار و خاکی داشتن

چیست توحید خدا آموختن

خویشتن را پیش واحد سوختن

گر همی‌خواهی که بفروزی چو روز

هستی همچون شب خود را بسوز

هستیت در هست آن هستی‌نواز

همچو مس در کیمیا اندر گداز

در من و ما سخت کردستی دو دست

هست این جمله خرابی از دو هست

 

مولانا این طور این داستان آموزنده را برای ما بیان می کند که روزگاری یک نفر از اهالی قزوین برای تاتو زدن نزد یک دلاک می رود و از او می خواهد طرح یک شیر را برای او تتو کند. دلاک وقتی شروع به کار می کند و سوزن را به داخل پوست فرو می برد، قزوینی فریاد می کشد که “ای دلاک این کجای بدن شیر است که درد بسیاری دارد؟” دلاک پاسخ می دهد که سر شیر است. قزوینی می گوید “شیر می تواند بی سر باشد، بدون سر آن را تاتو بزن.” دلاک قبول می کند و سراغ دم آن می رود که باز قزوینی فریاد می کشد و شیر را بدون دم می خواهد. دلاک با تعجب می پذیرد و شروع به زدن شکم آن می کند که با آه و ناله و مخالفت قزوینی روبرو می شود. دلاک با عصبانیت دست از کار می کشد و می گوید “کجا چنین شیری بی سر و دم وشکم می توان یافت؟! اگر تاتو شیر می خواهی باید درد آن را تحمل کنی.” در ادامه شعر مولانا این پند را به ما می دهد که اگر طالب رسیدن به عشق و خدا هستیم باید سختی های جسمانی و روحی بسیاری را تحمل کنیم و در مقابل هوا و هوس نفسانی مقاومت نماییم.

از این شعر می توان این موضوع را فهمید که در آن روزگار در میان مردم قزوین تتو رواج داشته و معمولا یکی از شغل های دلاک ها (کسانی که در حمام های عمومی مردم را کیسه می کشیدند و ماساژ می دادند) خالکوبی زدن بوده است.

 

4 پاسخ
  1. مهشید گفته:

    واقعا بسیار باسواد و هنری و علنی ب تتو نگاه کردید و بسیار بی دریغ اطلاعات مفید و مبسوطی از هر زاویه دید ب این آرت و شغل ارائه داده بوید امیدوارم باهر نواوری پیج شما هم اپدیت بشه و خودتون موفق . فقط من مراکز معتبر خرید رنگ و ابزار تتو رو تو پیج پیدا نکردم . بازهم بخاطر نگرش و دادن اطلاعاتتون تبریک میگم .من خیلی به کسی که که اینطور راهنمایی کنه و ازشون سئوال کنم نیاز دارم .

    پاسخ
  2. alireza گفته:

    واقعا خیلی عالی و کاشناسانه توضیح دادید راجب این فرهنگ و هنر. سپاس بی نهایت از مطالب ازندتون.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *