تتو یین و یانگ

تاتو یین و یانگ، یک تتو با مفهومی عمیق (yin and yang)

همه چیز درباره تاتو بدن یین و یانگ

تتوهای یین و یانگ که در ظاهر به شکل یک دایره دو قسمتی متشکل از قسمت تیره و قسمت روشن است، از یک فلسفه چینی مربوط به دوران باستان می‌آیند و برای نشان دادن وحدت در موارد مختلف به کار می‌روند. منشا این نقش باستانی، برخی قدیمی ترین اصول فلسفه و کیهان شناسی است. برای آشنایی با این طرح تاتو یین و یانگ، این نماد باستانی و خاص، با ما همراه باشید.

تاتو بدن یین و یانگ

 

 

برخلاف اعتقاد غربی ها که در آن رنگ سیاه نماد شر و بدی است، در این علامت سیاه اگرچه بعنوان تاریکی، پلیدی و ظلمت برداشت می‌شود، اما این رنگ در کنار رنگ سفید که نماد روشنایی و پاکی و الوهیت است موجب ایجاد تعادل می‌گردد.

 

 

در این فلسفه، اضداد از جمله سیاه و سفید، خوب و بد، زشتی و زیبایی و تاریکی و نور به سمت یکدیگر جذب می‌شوند  و مواردی که ممکن است ما آنها را جداگانه و حتی مقابل یکدیگر در نظر بگیریم، در اصل یک واحد کلی هستند. در هر نیمه از این طرح، نقطه ای به رنگ طرف مقابل دیده می‌شود و نمایانگر این اصل است که هر نیمه، تکه کوچکی از نیمه دیگر را داراست و نمی‌تواند بطور کامل از آن جدا باشد.

 

معنی تاتو بدن یین و یانگ

تاتوهای یین-یانگ از مدت‌ها قبل محبوب بوده اند. می‌توان این طرح تتو را اصلی‌ترین تتو بدن دهه ۹۰  دانست. یین و یانگ در کنار خوش‌نویسی‌های چینی و ژاپنی دیده می‌شود. با توجه به معنای قدرمند پشت یین و یانگ، جای تعجب نیست که مردم همچنان از فلسفه آن الهام بگیرند و همچنان تتوی پرطرفداری باشد.

 

یین و یانگ تتو بدن

معانی مختلفی که از یین و یانگ برداشت میشود:

اتحاد

از آنجا که یین و یانگ بعنوان موارد متضاد مورد توجه قرار می‌گیرند، هر نیمه آن نمادی از ویژگی‌های خاصی است. بعنوان مثال طرف سیاه یا “یین” نماد زنانگی، تاریکی، زمین، سرما، شب، اعداد زوج، مرگ، روح و درون همه چیز را در بر می‌گیرد؛ درحالیکه “یانگ” یا طرف سفید نماد مردانگی، نور، گرما، روز، آسمان، اعداد فرد و شکلِ بیرونی همه چیز را در بر دارد.

افسانه ای که پشت این نیروهای خلاقانه وجود دارد این است که آنها در هنگام آفرینش جهان به وجود آمده اند. یین و یانگ به منظم شدن جهان بی نظم کمک کردند و از آن زمان منبع همه دوگانگی‌های جهان و در عین حال نشانگر یگانگی مجموعه بی مرز این عالم هستند. هیچ یک از این دو نیمه بر هم برتری ندارند و به یکدیگر نیاز دارند تا کامل شوند.

 

تاتو یین و یانگ

 

انرژی جاری در زمین

یک واقعیت جالب درمورد این طرح وجود دارد و آن این است که این دو علامت در کنار هم، سایه‌ها و نوری را که در طول فصول مختلف در زمین پدیدار می‌شوند منعکس می‌کنند. این طرح، آینه‌ای برای به تصویر کشیدن انقلاب سالانه زمین در گذر فصل‌ها و نور و سایه‌ی ایجاد شده با گذر روزهای یک سال است. چینی‌های باستان معتقد بودند که نیرویی به نام “چی” تحت تاثیر فصل‌های سال قرار دارد و تغییر هر فصل باعث می‌شود که این انرژی در جهت مخالف فصل قبل به جریان درآید.

 

تاتو بدن یین و یانگچ

 

 

روانشناسی

در روانشناسی کارل یونگ، یین و یانگ کاربرد فراوانی دارد.

در معنای اول این نماد بعنوان آنیما و آنیموس شناخته شده است. آنیما وجه زنانه و آنیموس وجه مردانه است. در هر آنیمایی آنیموس وجود دارد و در هر آنیموسی، آنیما زندگی می‌کند. این موضوع در روانشناسی یونگ بسیار کاربرد دارد و زمانی که در زنان آنیما از تعادل خارج شود و حس مردانه غالب شودفرد دچار مشکلات و بیماری‌های زنانه مثل مشکلات رحم، تخمدان خواهد شد. و بالعکس، زمانی که آنیموس در مردان از تعادل خارج شود مشکلات باروری برای آنها پیش خواهد آمد. بنابراین هر وجه آنیما و آنیموس به یکدیگر نیازمند و کامل کننده هم هستند. در عین حال که کنار یکدیگر قرار گرفته اند، همرنگ یکدیگر نیستند و در عین حال که به نظر می‌رسد با یکدیگر در تضاد و جنگ هستند، تکه‌ای از هم را در بر دارند و در اصل وجودی خود یکی هستند! بنابراین تاتو بدن‌های یین و یانگ بسیار مناسب اجرای تتوهای “ست” هستند.

مبحث بعدی در عقاید یونگ که یین و یانگ آن را به تصویر می‌کشد سایه است. به اعتقاد یونگ، هر انسانی مجموعه‌ای از خوبی‌ها و بدی‌هایی ست که زمانی طولانی در کنار ما بوده اند و ممکن است ما تمایل بیشتری به پنهان سازی ویژگی‌های منفی خود داشته باشیم، اما زمانی تعادل زندگی برای ما فراهم خواهد شد که با سایه‌های وجوی خود و تاریکی‌های پنهان شده در ذات خود آشتی کنیم، آنها را بپذیریم و سعی در نگهداشتن تعادل بین سیاهی‌های ناخودآگاه و روشنایی‌های شخصیتمان داشته باشیم.

تاتو یین و یانگ

تائوئیسم

نماد یین و یانگ با آیین چینی و فلسفه تاتوئیسم در ارتباط است و اشاره به آموزه‌های لائوتسه، رهبر این مکتب است. امروزه بسیاری از مردم جهان با این مکتب آشنایی دارند. کلمه تائو به معنای راه است و برخی از اعتقادات این اندیشه خاص از این قبیل است:

تائو آغاز تمام اشیاء و موجودات جهان هستى است. خواهان رستگارى و هدایت باید از تائو پیروى کند. آنان که درباره او (تائو) سخن مى گویند، چیزى از او نمى دانند. تائو مانند یک ظرف خالى که در عین حال مى توان از آن آب برداشت، بى نهایت عمیق و با محتوایى بى پایان، بحرى است عمیق که هیچ گاه خشک نمى شود. انسان مى کوشد تا با تائو یکى شود، اما نمى تواند. تائو همه چیز است و هیچ چیز نیست. تائو هم علت است و هم معلول، تمام اشیاء از تائو پدید مى آیند و با تائو زندگى مى کنند و به تائو باز مى گردند. تائو طریق ابدى است که همه مخلوقات از این راه عبور مى کنند. تائو یعنى قاعده و انتظام جهان؛ تائو یعنى نظم و ترتیب عالم و اصل جاویدان که همه پدیده ها از آن نشأت گرفته اند. در تائو، وحدت بر کثرت برترى دارد. تائو قبل از اینکه آسمان و زمین باشند، بوده و بر عالم دیگرى حکومت داشته و وجودش مسلم بوده است. تائو اصل اشیاء است، ولى اشیاء در وجود او راه ندارند؛ چرا که او محتاج نیست و وجودش کامل و تمام عیار است.

 

تاتو بدن یین ویانگ

پیشنهادها برای تاتو بدن یین و یانگ

 

ماهی کوی در کنار یین و یانگ

ماهی‌های کوی در فرهنگ فنگ شویی چینی نشان دهنده شانس، سعادت، استقامت، سعادت، شجاعت و برکت است. ترکیب این دو طرح، به زیبایی نمایانگر نیروهایی ست که زمین، آسمان‌ها و و حتی ما را به حرکت وا می‌دارند!

 

یین و یانگ تاتو بدن

 

تاتو بدن اژدها و یین و یانگ

نماد اژدها نمایانگر ویژگی یانگ و ویژگی‌های آن از قبیل شجاعت، قدرت و تحرک است و موجب برجسته تر شدن یانگ در طرح تتو خواهد شد. این طرح پیشنهاد ماست برای افرادی که به دنبال افزایش نیروهای مردانه در خود هستند.

 

تاتو بدن یین و یانگ

گرگ در کنار یین-یانگ

گرگ به خودی خود اغلب برای بیان احساساتی مثل وفاداری، روحیه قوی، تهعد به گروه و تشریفات عمل می کند. هنگام جفت شدن گرگ با تصویر یین و یانگ، می‌توان تتو را ادای احترام به مفهوم ” دو گرگ درون” که مختص بومیان امریکایی ست برداشت کرد. این مفهوم هشدار می دهد که هر یک از ما دو قطب تاریک و روشن داریم که مانند دو گرگ سیاه و سفید هستند. هر قطبی را که تغذیه کنیم بزرگتر و قوی تر خواهد شد. در ادبیات فارسی نیز شعری از فریدون مشیری با همین مضمون وجود دارد :

گفت دانایى که گرگى خیره سر
هست پنهان در نهاد هر بشر

لاجرم جارى است پیکارى بزرگ
روز و شب مابین این انسان و گرگ

هرکه گرگش را دراندازد به خاک
رفته رفته مى‌شود انسان پاک

هرکه با گرگش مدارا مى‌کند
خلق و خوى گرگ پیدا مى‌کند

هرکه از گرگش خورد دائم شکست
گرچه انسان مى‌نماید، گرگ هست

 

تاتو بدن گرگ و یین و یانگ

 

 

خورشید و ماه در کنار تتو یین و یانگ

خورشید و ماه اغلب برای نشان دادن شب و روز، صفات مردانه و زنانه و اجزای خودآگاه و ناخودآگاه بکار می‌روند. این طرح‌ها در کنار یین و یانگ معنای عرفانی عمیقی را ایجاد می‌کنند. همچنین این تاتو بدن میتواند بعنوان تتو هماهنگ بین دو دوست یا زوج اسفاده شود.

 

تاتو یین و یانگ

 

تاتو بدن ماندالا و یین و یانگ

ماندالا یک نماد بسیار معنوی در آیین‌های بودایی و هندو است و نشانگر جهان و اتصال همه چیز به یکدیگر است. طراحی زیبای ماندالا بعنوان تاتو بسبار عالی خواهد شد و به نوعی تکمیل کننده این طرح است. زیرا از لحاظ نمادگرایی یکی از قوی ترین ترکیب‌هاست

 

پ

ماندالا و یین و یانگ

 

برای مشاهده نمونه کارها و اجرای هنرجویان، صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *