سیر تا پیاز در مورد تتو

انواع سبک ها و طرح های تاتو

انواع سبک ها و طرح های تاتو

در صورتی که قصد انجام تتو (تاتو ) و خالکوبی دارید قبل از انتخاب تتو آرتیست خود باید طرح مدنظرتان را انتخاب کنید. همچنین اگر یک تاتو آرتیست هستید مهم است که سبک کاری و طرح هایی که تاتو می کنید را مشخص کنید و بر روی آنها تمرکز کنید، پس برای مشتری و یا تتو آرتیست لازم است انواع سبک ها و طرح های تاتو را بشناسد.

پلینسیان از انواع سبک ها و طرح های تاتو

انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک تاتوی پلینزیان و تریبال از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

 تریبال و پلینزیان (tribal, polynesian)

تریبال به معنی قبیله و پلینزیان یا پلینسیان به معنای جزایر پلینزی یکی از قدیمی ترین سبک های تاتو در فرهنگ پلینزی به وجود آمده است. یک شکل هنری معنوی در جزایر هاوایی، نیوزیلند و ساموآ پدیدار شده بود که در واقع داستانی از زندگی یک شخص با الگو هایی معنا دار را بیان میکرد. در آن طرح ها که با جوهر و رنگ مشکی قسمتی از بدن پوشیده میشد یک امر مقدس و معنوی و دردناک بوده که هر قسمت از این خالکوبی معنی خاصی داشته است. امروزه نیز اهالی جزایر پلینزیان با همان سبک ها و طرح های قدیمی و حتی گاهی با همان وسایل قدیمی تاتو میزنند. همچنین این سبک از تتو به دلیل معانی خاص و زیبایی در سرتاسر دنیا به کار گرفته میشود.
در مورد انتخاب این نوع سبک باید به معنی طرح های تاتو دقت کنید.

 

 

سبک تاتو ژاپنی اژدها از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

سبک تاتو ژاپنی اژدها از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

ژاپنی سنتی (Irezumi)

ژاپنی ها از ۱۰,۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تتو میزدند!!! اما سبکی که به یرزومی کنونی معروف است از سال ۳۰۰ میلادی پدیدار شده است. تاتو ها و آثار هنری ژاپنی ها قسمت بزرگی از بدن را پوشش میدهد، به عنوان مثال کل کمر. تتو آرتیست های ژاپنی تابع قوانین سخت گیرانه ای می باشند از جمله اینکه تصویر بودا باید بالای کمر زده شود و نه در پایین کمر یا اینکه حیوانات خاص باید با گل های خاص خودشان همراه باشند.
طرح های رایج شامل شکوفه های گیلاس، ماهی کوی، گل لوتوس، اژدها، سگ جنگی و گایشک ها می باشند.
خالکوبی ها هنوز در ژاپن تابو اند، یعنی ممنوع هستند زیرا تتو در ژاپن مختص گروه های مافیایی و خلافکار است اما سبک یرزومی در غرب طرفداران زیادی دارد.
شما میتوانید در مقاله تاتو از لحاظ قانونی و شرعی از ممنوعیت یا عدم ممنوعیت تتو در ایران آگاه شوید.

 

 

طرح و سبک تتوی آمریکایی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح و سبک تتوی آمریکایی دخترانه از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

 آمریکایی سنتی (old school)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو، سبک آمریکایی سنتی شناخته شده ترین و قدیمی ترین سبک غربی هاست که در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط سیلر جری (Sailor Jerry) که اسم اصلی او نورمن کالینز (Norman Collins) و در اصل ژاپنی بوده با دیدگاه آمریکایی این سبک را متولد کرده است. در این سبک از طرح های دو بعدی با خط های ضخیم و رنگ های جیق و اصلی استفاده میشود و شامل یکسری از قوانین میباشد. طرح های رایج در این سبک شامل نماد های دریایی، قلب، عقاب دزد،جمجمه، خرگوش و گل رز هستند.

 

 

طرح و سبک تتوی آمریکایی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح و سبک تتوی آمریکایی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

سنتی مدرن (Newo Traditional)

شاید اسمش کمی گیج کننده باشد اما منظور از جدید سنتی، سبک جدید در سبک آمریکایی سنتی میباشد، یعنی در سال ۱۹۵۰ میلادی سبک آمریکایی سنتی با پیشرفت و تتو آرتیست های مدرن، به سبک جدیدی به نام جدید سنتی تبدیل شد. شکل طرح های این سبک تتو همانند آمریکایی سنتی است، با این تفاوت که بیشتر سه بعدی و با نور پردازی با رنک سفید و شامل جزئیات بیشتر، البته با احترام و در نظر گرفتن همان سبک سنتی هستند.

 

 

تاتو پسرانه دخترانه شخصیت کارتونی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تاتو پسرانه دخترانه روباه از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

آمریکایی مدرن (New School)

جدیدترین سبک در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو مدرسه جدید است که تفاوت های آن با مدرسه قدیم، رنگ های زنده تر و پر جنب و جوش تر و خطوط ضخیم در کادر است که در سال های ۱۹۷۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تکامل و رونق یافت. طرح ها در این نوع سبک اغلب کارتونی یا گرافیتی با طرح های شاد، شخصیت های روز، حیوانات با لباس های فانتزی و غیره هستند.

 

 

تتو گرگ منظره از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو دختر هواپیما برج از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

واقع گرایی (Realistic)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو، نقاشی یک طرح از واقعیت با جزئیات بر روی پوست است، هرچه رنگ ها و طرح به واقعیت نزدیک باشد و از خطوط در آن استفاده نشده باشد ماهرانه تر و طبیعی تر است. اغلب طرح ها در این سبک منظره، حیوانات و پرتره است و میتوانید به صورت رنگی و یا سیاه سفید ایجاد شود.

لیونل مسی یک طرح تاتو از چهره مادرش به سبک واقع گرایی دارد. برای دیدن دیگر طرح های او بر روی اسمش کلیلک کنید.

 

تتوی جوکر از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تاتو چهره سلبریتی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

پرتره (Portraiture)

پرتره در واقع نوعی سبک واقع گرایی است که طرح آن برگرفته از یک شخصیت واقعی است، شاید این شخص یک شخصیت معروف و یا یکی از نزدیکان شما باشد. اما تفاوت هایی نیز با سبک واقع گرایی دارد به عنوان مثال شاید تصویر کاریکاتور یک شخص زنده باشد.
پرتره و واقع گرایی از لحاظ سبکی که تتو آرتیست انجام میدهد نیز میتواند متفاوت باشد.

 

 

تاتو گل آبرنگی دخترانه از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو چهره زئوس از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

سیاه و سفید یا گری واش (Black and Grey)

سبک سیاه و سفید یا گری واش بیشتر زیر مجموعه سبک واقع گرایی است با این تفاوت که به جای استفاده از رنگ فقط از رنگ مشکی و خاکستری استفاده میشود. این نوع از تاتو در ایران بسیار پر طرفدار است و میتوان گفت سبک های دیگر در ایران جزو اقلیت محسوب میشوند.

 

 

تاتو بدن پسرانه فول هند از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو دخترانه جئومتریک از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

هندسی (Geometric)

گرچه طرح های هندسی مانند ماندالا از دوران های بسیار دور مطرح بوده اما طرح های هندسی امروزه بسیار پر طرفدار گشته و میتوان گفت در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو طرح های هندسی امروزه مد شده اند. گرچه این سبک بیشتر در سبک سیاه و سفید ایجاد میشود اما بعضی از هنرمندان سعی میکنند آن را به یک پالت رنگ تبدیل کنند. خطوط دقیق و بی نقص یکی از ویژگی های این سبک از تتو میباشد.
برای یادگیری نحوه دقیق خط کشیدن در تتو میتوانید به ویدئوی رایگان آموزشی نحوه لاینینگ مراجعه کنید.

 

 

تاتو گل دخترانه فانتزی دات ورک از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو دخترانه فانتزی دات ورک از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

پرداز نقطه ای (Dotwork)

این سبک نیز یکی از پر طرفدار ترین سبک های روز است که در آن به جای سایه ها از نقاط استفاده میشود، به این صورت که مناطق تیره تر با تراکم بیشتر نقطه و مناطق روشن تر با تراکم کمتر نقطه ایجاد میشود. میتوان این نوع از تتو را نیز زیر شاخه سیاه و سفید دانست.

 

 

طرح تاتو آبرنگی رنگی منظره از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح تاتو آبرنگی رنگی دخترانه گل از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

آبرنگی (Watercolour)

یکی از جدیدترین و نو ظهور ترین سبک های تتو آبرنگی است که در آن بیشتر بر روی طراحی و نقاشی به سبک قلمو و رنگ رقیق شده آبکی، رنگ های ملایم و رنگ های پاشیده شده پا فشاری دارد. دقیقا تقلید نقاشی با آبرنگ بر روی کاغذ. شاید ۵ تا ۱۰ سال از قدمت این نوع از تتو میگذرد اما به دلیل زیبایی و جلوه خاص بسیار افرادی هستند که طرفدار این سبک هستند. این سبک بیشتر به صورت رنگی تتو میشود اما سبک سیاه سفید آن نیز رایج است. شما میتوانید با ترکیب رنگ های زیبا خالق یک اثر شگفت انگیز از این سبک باشید.

 

 

طرح اولیه یا Sketch از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح تتو شیر اسکچی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

طرح اولیه یا اسکیس (Sketch)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همانند آبرنگی تقلید از طرح اسکچی روی کاغذ است. منظور از طرح اسکچی طرح اولیه ایست که طراح با مداد به صورت ذهنی بر روی کاغذ رسم میکند. و پر است از خطوطی که هدف آنها شکل دادن به طرح اولیه است.
بیشتر شبیه به تصاویر خشن و طرح های ناتمام دارند.

 

 

طرح تتو فول هند سه بعدی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح تتو فول هند سه بعدی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

بیو مکانیک یا بیومچ (Biomechanical, biomech)

با ورود سینما به عرصه فیلم های تخیلی در سال ۱۹۷۹ به شدت طرفداران این سبک فیلم زیاد شدند، چنان که این سبک به هنر تتو نیز ورود یافت و سبک بیومکانیک را به انواع سبک ها و طرح های تاتو اضافه نمود. در این نوع تتو آرتیست قصد دارد شخصیت های بیگانه، حیوانی یا مکانیکی را در کالبد انسانی و زیر پوست انسان نمایش دهد. به عنوان مثال بازو یا پای انسان را با چرخدنده ها و پیستون های فلزی به جای عضلات، تاندوم ها و استخوان ها نمایش میدهد.
در واقع بیشتر شبیه به ترکیب دنیای واقعی و تخیلی میباشد.

 

 

تتو قلب پا قرمز مشکی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو فول هند جئومتریک اشکال هندسی ترش پلکا ساعد دست از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

مشکی قرمز (Trash Polka)

معادل فارسی Trash Polka وجود ندارد، اما به صورت جداگانه Trash به معنی سطل زباله و Polka یک نوع رقص لهستانی است، و همچنین در این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همه چیز به صورت گری واش و سیاه سفید است به جز رنگ های قرمز آن که مثل پاشیده شدن رنگ و یا سبک آبرنگی رنگ قرمز در آن است، در نتیجه من این نوع و سبک را رقص سطل رنگ قرمز یا مشکی قرمز می نامم.

 

 

تاتو سینه گردن دخترانه تکست نوشته از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تاتو سه بعدی پسرانه کمر نوشته تکست از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

نوشته یا تکست (Script, Text)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو نوشته یا تکست تنها سبکی است که هیچ وقت از مد نیفتاده و به صورت صریح معنی خود را به بیننده می رساند و برای هر قسمتی از بدن قابل استفاده می باشد. طرح هایی مانند نقل قول افراد بزرگ، تاریخ های ماندگار، اشعار، نام افراد معروف، جمله های معنی دار، عقاید شخصی و غیره شامل تم این نوع از طرح هاست.

ریحانا خواننده محبوب R&B و شادمهر عقیلی خواننده نام آشنای ایرانی تاتو نوشته دارند. برای دیدن تاتوهای دیگری که زده اند روی اسم هر کدام بزنید.

 

 

تتو آنابل سه بعدی رنگی ترسناک از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو سه بعدی رنگی ترسناک از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

رنگی ترسناک (Color Horror)

این سبک که بیشتر به هنر پرتره نزدیک است شامل طرح های شخصیت های ترسناک محبوب است.

 

 

تتو فول هند شیر از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

تتو گردن دخترانه از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

قبایل سلتیک (Celtic)

این طرح ها از گره های پیچیده تشکیل شده است. سلتیک به شکل های مختلفی مانند گره ها، کراس ها، مارپیچی ها، گره های تثلیث، درخت حیات و حیوانات می آید. این سبک از مردم گیل ویلز و فولکلور برتون است که معروف به قبیله سلت یا کلت هستند.

 

 

طرح تتو گل رز دخترانه فانتزی دست از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح تتو دختر دخترانه رقص باله پا از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

لابن ورک یا خطوط زیبا (Fine Line, Line work)

این سبک که بیشتر شامل خطوط است از انواع سبک ها و طرح های تاتو است و اهمیت آن در خطوط زیبای آن است و کمتر در آن سایه و رنگ دیده میشود، همچنین می تواند با سبک هندسی ترکیب باشد.
برای یادگیری نحوه دقیق خط کشیدن در تتو میتوانید به ویدئوی رایگان آموزشی نحوه لاینینگ مراجعه کنید.

 

 

طرح تتو دخترانه پا رنگی آبرنگی فانتزی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

طرح تتو کمر دخترانه فانتزی از انواع سبک ها و طرح های تاتو

سبک و طرح تاتو

 

انتزاعی (Abstract)

این سبک مدرن قاعده و قانونی را شامل نمیشود و از قواعد حیوانات مردم و جهان اطراف ما قاعده شکنی میکند و میتواند ترکیبی از متد های دیگر باشد.

 

ممنون که با ماه همراه بودین، امیدوارم لذت برده باشین.

میتونید معنا و مفهوم طرح های مختلف رو در این بخش مشاهده کنید.

برای دیدن طرح های بیشتر و مکان های مناسب برای تاتو زدن به مطالب طرح های تاتو، بهترین مکان ها برای تاتو مردانه و پسرانه، طرح تاتو مردانه، بهترین مکان ها برای تاتو دخترانه و زنانه و طرح تاتو حنا هندی و عربی برای ساق پا بروید.

برای اینکه بدانید چه کارهایی قبل از زدن تاتو انجام دهید روی مطلب قبل از زدن اولین تاتو بدن چه اقداماتی انجام دهیم؟ بزنید.

و برای آگاهی از مسائل قانونی تاتو مطلب تاتو از لحاظ شرعی، اسلامی و قانونی در ایران و کشور های دیگر را بخوانید.

اگر میزان درد تاتو برایتان سوال است مطلب نمودار درد و سوزش تاتو تتو در نقاط مختلف بدن!!!را بخوانید.

33 پاسخ
 1. Hesamer گفته:

  بسیار بسیار بسیار عالی …

  واقعا ممنون و سپاس بخاطر همچین سلیقه ای …

  به امید پیشرفت

  پاسخ
 2. آیلین گفته:

  ممنون از مطالب خوبتون .
  اینجا منظور از abstract ، انتزاعی یا تجریدی هست ن چکیده .

  پاسخ
 3. سالارحسین مهرافروز گفته:

  دمتون گرم عجب طرحهای بود اون رنگی هارو کی میتونه بزنه اگه کسی هست من میخوام

  پاسخ
  • شاهرخ گفته:

   دوست عزیز فرقی در زدن تاتو رنگی و سیاه سفید نیست فقط برای رنگی از جوهر های رنگی استفاده میشه البته همین طوری که ادمین با جزییات دقیق نگارش کردن مدل های مختلفی وجود داره

   پاسخ
  • Hlntat گفته:

   من میتونم بزنم اسمی که اینجا میبینی ایدی اینستام هست پیام بده 🤘

   پاسخ
 4. احمدرضا گفته:

  سلام خیلی عالی بود مخصوصا طرح مکانیکی برگرفته از فیلمهای سینمایی اکشن

  پاسخ
  • inkingst گفته:

   سبک تاتو آبرنگی به شرطی که شما تاتو را اصولی بلد باشید دقیقا به همون شیوه طرح های مشکی و گری واش اجرا میشه، با این تفاوت که به جای رنگ مشکی از رنگی استفاده میشه، برای تغییر رنگ باید نوک سوزن شسته بشه و نیازی به ست گری واش از یک رنگ نیست

   پاسخ
  • Milad Rs گفته:

   سبک مائوری همان پلینزیان هستش.
   سبک ماندالا از سبک های هندی است که حتما اضافه خواهد شد.

   پاسخ
 5. سام گفته:

  با اینکه هر کدوم از طرحهای تتو ویژگی هایه منحصر ب خودشون رو دارن میخواستم بپرسم
  ب نظر شما چه سبکی رو یاد بگیریم ک بشه از تجربه اون سبک واسه بقیه سبک ها استفاده کرد ؟؟؟
  و نظر خودتون رو بگید ک ب کدوم سبک علاقه دارین؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *